Czytasz
Czwarty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”

Czwarty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”

 

Ukazał się czwarty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”

Epea -okładka 4 numeru

„To numer wyjątkowy, gdyż powstawał w szczególnym czasie i niezwykłych okolicznościach – koronawirus odcisnął swoje piętno na całym, współczesnym świecie. Choć temat pandemii zdaje się przysłaniać w tej chwili inne kwestie, rok 2020 przyniósł nam wiele znaczących wydarzeń, w wymiarze ogólnoświatowym, krajowym i lokalnym, i one także miały wpływ na to, co działo się w literaturze i sztuce” – pisze we wstępie do czwartego numeru nieregularnika „Epea” Justyna Sawczuk – redaktor naczelna pisma.

I właśnie idea uchwycenia owych ważnych, zwłaszcza na gruncie podlaskim, wydarzeń przyświecała redakcji przy tworzeniu najnowszego numeru.

Pożegnaliśmy prof. Andrzeja Strumiłłę – człowieka wielu talentów, m.in. malarza, rzeźbiarza, pisarza i poetę. O jego tomie Powidoki: wiersze i zapiski z lat 1947-2019 napisała Ewa Szarkowska. Prof. Dariusz Kulesza – słowem, Teresa Muszyńska – obrazem, przypomnieli o 80. urodzinach Edwarda Redlińskiego, Jolanta Gadek z kolei zaprosiła Czytelników na 70. urodziny Jana Leończuka.

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. Jaki był Karol Wojtyła w studenckich czasach, jak rodziła się jego miłość do teatru, co czytał i jak wspominali go koledzy z dawnych lat – tego, między innymi będą mogli dowiedzieć się Czytelnicy z tekstu Waldemara Smaszcza.

W tym roku minęło też osiemdziesiąt lat od zbrodni katyńskiej, stąd na łamach pisma utwory zwycięzców konkursu poetyckiego „Katyń – słowo i pamięć”.

– Szczególnie polecam Państwa uwadze wiersze debiutantów: Marcina Zaniewskiego i Sebastiana Kotowskiego – mówi Justyna Sawczuk –
Jest również coś dla tych, którzy po okresie izolacji i kwarantanny zdążyli zatęsknić za podróżami – Agnieszka Pajączkowska zabierze Czytelników na wyprawę wzdłuż wschodniej granicy Polski, Judyta Sierakowska opowie o fenomenie disco polo, a jeśli ktoś ma ochotę na odrobinę śmiechu – zachęcam do przeczytania zapisu rozmowy z Krzysztofem Szubzdą.
_
Najnowszy numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie” już niebawem będzie można nabyć w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A).

Zapraszamy też na stronę internetową pisma: Epea.

 

 

Przewiń do góry
Skip to content