Czytasz
Wiersz jest reakcją na ciemność świata – finał Konkursu im. Jana Leończuka

Wiersz jest reakcją na ciemność świata – finał Konkursu im. Jana Leończuka

Wspominamy jeszcze Galę Literacką Słowo i Dźwięk, czyli finał dwóch konkursów 19 października.

W pierwszej części Gali Literackiej poznaliśmy laureatów II edycji Konkursu Poetyckiego im. Jana Leończuka, którego honorową patronką była małżonka poety. Niestety ze względów zdrowotnych Barbara Leończuk nie mogła uczestniczyć w gali. ale w liście skierowanym do uczestników II edycji Konkursu Poetyckiego i odczytanym na Gali , przywołała kilka zdań wypowiedzianych kiedyś przez męża m.in:
– literatura nie może tylko opisywać złego świata. Literatura powinna dawać nadzieję;
– wiersz jest reakcją na ciemność świata;
– wydaje mi się, że poezję powinniśmy traktować jak modlitwę. Gdyby poezja żyła w nas codziennie, pewnie bylibyśmy bardziej wrażliwi i uporządkowani wewnętrznie.


Prof. Jarosław Ławski, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku w imieniu współorganizatora Konkursu powiedział na wstępie:
„Gratuluję wszystkim uczestnikom, laureatom i wszystkim Państwu, którzy tak szczelnie wypełnili dziś aulę Książnicy. Dziś mamy święto, bo to jest święto, gdy słowo poetyckie skupia aż tyle zainteresowanych osób”.
Dziekan Ławski odczytał jeszcze w imieniu dr hab. Iwony Rusek z Wydziału Filologicznego UwB, przewodniczącej kapituły, uzasadnienia wyboru I, II miejsca oraz Nagrody Specjalnej UwB.


Uzasadnienie wyboru III miejsca przeczytał prowadzący galę Dominik Sołowiej, a dyrektor Beata Zadykowicz przedstawiła uzasadnienie wyboru III miejsca. Swoją nagrodę wytypowało też Stowarzyszenie Szukamy Polski, a wręczył ją prezes Jan Oniszczuk. Nagrodzone wiersze przeczytał aktor Leszek Żukowski.

Patronatem medialnym tę część gali objęło Polskie Radio Białystok i Radio Akadera oraz portal poeciwsieci.pl

Między obiema częściami Gali Literackiej z pięknym recitalem ” na słowo i dźwięki” i opowieścią, co można zrobić z wierszem, wystąpili: Miłka O. Malzahn i Wojciech Bura.

Wyniki Konkursu z uzasadnieniami są → TUTAJ

 

 

Bożena Bednarek
Redakcja Poeci w Sieci

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content