Czytasz
„Środa Literacka” z Tristanem Koreckim

„Środa Literacka” z Tristanem Koreckim

Książnica Podlaska zaprasza 31 stycznia, godz. 18:00, na „Środę Literacką” z Tristanem Koreckim

Tristan Korecki (1970) – poeta, eseista, tłumacz. Jego dorobek translatorski obejmuje szereg książek, artykułów, esejów, także opracowań tekstów do filmów i programów telewizyjnych (m.in. list dialogowych) oraz mnóstwo różnorodnych tekstów użytkowych, przekładanych z języka angielskiego, łaciny i z niemieckiego na polski oraz z polskiego na angielski.

Autor przekładów dziesiątków dokumentów historycznych (od X po XX wiek), opracowanych z zachowaniem form i stylów odnośnych epok, głównie na zamówienie Muzeum Historii Polski i Muzeum Historii Żydów Polskich. Niedawno wydał „sylwiczny” zbiór swoich przekładów poetyckich (od poetów łacińskich okresu augustowskiego po poezję amerykańską XX i XXI w.) i scenicznych, pt. Liber translatorium albo sumariusz poezyjno-historyjalny (wyd. Dobrota, Konin 2023), zbierający przekłady powstałe w różnych okolicznościach na przestrzeni trzydziestu kilku lat, od debiutu po dziś dzień.

Wieloletni współpracownik Instytutu Historii PAN, Instytutu Historii Nauki PAN, Instytutu Badań Literackich PAN, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Filharmonii Narodowej i wielu innych instytucji. Udziela się jako redaktor i adiustator książek (publikowanych w języku polskim i angielskim), a także – jako tłumacz ustny (z ponad 30-letnią praktyką).

Publikował w kwartalniku humanistycznym Ogród, Zeszytach Literackich, Dzienniku Portowym, Metaforze, Opcjach, Tekstualiach, najliczniej zaś w wielkopolskim piśmie literacko-artystycznym Bezkres (poezje, eseje, małe prozy, przekłady). Współautor licznych antologii i almanachów literackich firmowanych przez konińskie wydawnictwo „Dobrota”. Jest współautorem (wraz z A. Pańtą i M. Danilewicz Zielińską) książki Nowe Jeruzalem i jego niebiańska nauka (Bydgoszcz 1995).

Galeria Parter

źródło: książnicapodlaska.pl

poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content