Czytasz
Liryczno-muzyczny duet w Książnicy Podlaskiej

Liryczno-muzyczny duet w Książnicy Podlaskiej

Jerzy Binkowski i Maria Skurjat-Silva – liryczno-muzyczny duet w Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza 16 marca 2022 o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Jerzym Binkowskim, połączone z koncertem „W drodze z Damaszku” (Maria Skurjat-Silva – fortepian, Jerzy Binkowski – narracja). Wydarzenie odbędzie się w ramach VI Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki”.
Spotkanie połączone będzie z promocją najnowszego tomu Jerzego Binkowskiego „Ave”, wydanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Marta Kozłowska o tomie „Ave” Jerzego Binkowskiego:

Światło i przyjemna, nieoślepiająca jasność biją z każdego wersu –  to dzięki akceptacji swojej życiowej misji i zgody na obraną drogę. Autor „Ave” z niezwykłą pieczołowitością i pietyzmem zadbał o każde słowo. Nie ma tu przypadkowości. Książka jest prawdziwą ucztą duchową.

UWAGA! Wydarzenie odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego (dezynfekcja rąk, maseczki ochronne).

Główny organizator VI Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki”: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Partnerzy: Stowarzyszenie Szukamy Polski, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Wydawnictwo Paśny Buriat, Fundacja Grający Białystok Johnny’ego.

Patroni medialni: Wrota Podlasia, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio i, Radio Akadera, Radio Jard, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, podlaskisenior.pl, „Epea. Pismo literackie”

 

_____________
Jerzy Binkowski –
ukończył studia filozoficzno-psychologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dyplomem reżyserskim zakończył warszawską PWST. Mieszka od ponad 40 lat w Białymstoku. Pracował głównie z młodzieżą akademicką i licealną (poradnictwo, teatr). Od 1996 r. należy do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydał między innymi autorskie książki: „Głosy z pustyni”, „Na drugą stronę białych brzóz”, „W drodze z Damaszku”, „Złoty ciężar snu”. Jerzy Binkowski jest autorem libretta do muzyki Jakuba Milewskiego „Kantata Przemienienia” i kantaty „Totus Tuus – całyM Twój”. 

Maria Skurjat-Silvaukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie. Po studiach rozpoczęła pracę pedagogiczną w Warszawskiej Akademii Muzycznej, jednocześnie koncertując – jako solistka i kameralistka. Odbyła kilkakrotne tournée koncertowe po USA, a także w Kanadzie. Koncertowała także w Chinach, w krajach Ameryki Południowej oraz Europie.  W 1994 r. otrzymała nagrodę na Festiwalu Muzycznym w Cannes za nagranie płyty „Farewell my love”, zawierającej utwory angielskiego kompozytora i pianisty Davida Browna, a w 1995 r. za nagranie płyty „Spiritual dimensiones”. W 2000 r. nagrała płytę zatytułowaną „Dla Ciebie zstąpiłem z Nieba” z utworami Fryderyka Chopina, w połączeniu z tekstami z Dzienniczka św. Faustyny.  Płyta została dedykowana i wręczona osobiście Ojcu Św. Janowi Pawłowi II w kwietniu 2001 r. Kolejna płyta „Fascinated with Chopin” zawiera utwory  Fryderyka Chopina. Pianistka wykonuje także solowe recitale, które wypełnia bogaty repertuar muzyki fortepianowej od utworów: Bacha, Mozarta, Beethovena, mistrzów epoki romantyzmu, impresjonizmu, po utwory muzyki współczesnej, jak również koncerty fortepianowe z towarzyszeniem orkiestry,  m.in. z Orkiestrą im. Józefa Elsnera w Warszawie, z którą  artystka  regularnie koncertuje. Występuje także w duecie ze swoim synem pianistą Mauricio Silva. Pianistka prowadzi również działalność edukacyjną, wykonując koncerty dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z poetą Jerzym Binkowskim, tworząc programy poetycko-muzyczne. Jednym z ostatnich wspólnych dzieł była prezentacja poematu „Głosy z pustyni” w połączeniu z muzyką Debussy’ego na Festiwalu Ostrołęckie Operalia.

 

poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content