Czytasz
Spotkanie autorskie z Eligiuszem Buczyńskim

Spotkanie autorskie z Eligiuszem Buczyńskim

Eligiusz Buczyński – książka hotelowa

 

Spotkanie autorskie z Eligiuszem Buczyńskim odbędzie w szczególnym dniu, zdarzającym się raz na cztery lata. Zapraszamy 29 lutego o 18.00 do BTL Lalki – kawiarni  teatralnej w Białymstoku. Dorota Sokołowska porozmawia z autorem o jego najnowszym tomie poetyckim „Książka hotelowa”.

Eligiusz Buczyński – ur. w 1978 to autor pięciu tomów wierszy: „Oddechy” (2006), „duch osobny” (2014), „Konik morski” (2015),  „On”(2018), „Książka hotelowa” (2023). Publikował w Portrecie, Interze, Akancie, Cegle, Bibliotekarzu Podlaskim. Na co dzień kustosz w Książnicy Podlaskiej.  Jest pomysłodawca Turnieju Jednego Wiersza,  juror i wielokrotny uczestnik poetyckich slamów, od trzech lat prowadzi Slam Poetycki Białystok.

Stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku „Książka hotelowa” powstała w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Tom tak podsumowuje poetka Krystyna Konecka:
– To rodzaj poezji alternatywnej w opozycji do tradycji, zarówno w treści jaki w formie (rebelia frazeologiczna), autorstwa człowieka młodego, inteligentnego, w dramatyczny sposób odbierającego dany mu świat, skłócony pod każdym względem z jego systemem wartości: podmiot liryczny demonstruje rodzaj duchowej suwerenności i bezkompromisowość wobec realiów (wynaturzeń) społecznych, politycznych, ideowych.

Teraz przytoczmy opinię Wojciecha Kassa:
– Wiersze pomieszczone w tomie „Książka hotelowa” Eligiusza Buczyńskiego zagarniają czytelnika od razu, od lektury pierwszego introdukcyjnego go utworu, po trzecim i czwartym zaś zaczynamy  utwierdzać się w przekonaniu, że autor ma nam coś istotnego do powiedzenia, nie tyle – to też -o sobie samym, ile kondycji współczesnego, zdezorientowanego w zawaliskach kultury naszej cywilizacji człowieka, dla rozpaczy, którego jej kostiumu, role, instytucje i artefakty przestały znaczyć i umacniać, domowić i gwarantować bezpieczeństwo.(…) poeta zdaje się mówić: nie ma mowy o żadnej książce, a co najwyżej hotelowej – wzorem telefonicznej lub skarg i zażaleń – książce. I mimo, jak pisze „poezji się dziś nie tworzy”, tylko „wierszom zwyczajnie się nie przeszkadza”, to zaprasza on do swojej książki językiem kunsztownie prostym i wyrafinowanie potoczystym, nawet, jeśli jego poetyckim patronami są Charles Bukowski i Tadeusz Różewicz.

„Książka hotelowa” ukazała się pod koniec 2023 roku w ramach Białostockiej Kolekcji Filologicznej, wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku.

Zapraszamy 29 lutego o 18.00. Wstęp wolny.

Partnerem wydarzenia jest BTL Lalki – kawiarnia teatralna.
Patronat medialny – portal poeciwsieci.pl

Redakcja Poeci w sieci

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content