Czytasz
Slam poetycki – trochę poezji, trochę show

Slam poetycki – trochę poezji, trochę show

W 2022 roku w Białymstoku,  w Kawiarni Lalki. odbędą się cztery turnieje poetyckie organizowane przez Stowarzyszenie Szukamy Polski Pierwszy slam planowany jest na 31 marca 2022 w ramach Festiwalu literackiego „Autorzy i książki. VI edycja – bliżej natury”, organizowanego przez Książnicę Podlaską.

Slam to sceniczna prezentacja własnej twórczości poetyckiej. Forma prezentacji wiersza może być dowolna, np. melorecytacja, improwizacja, deklamacja, śpiew bądź zaśpiew, rapowanie. Zabronione jest jednak używanie rekwizytów i instrumentów, bo siłą slamu jest ludzki głos, gesty, mimika. To rodzaj turnieju poetyckiego obywającego się na żywo na oczach publiczności. W publicznej rywalizacji liczy się umiejętność przekazu, improwizacji, wyczucia. Sędziują natomiast nie krytycy, lecz publiczność. To właśnie pojedynek poetycki między Mickiewiczem a Słowackim, który datuje się dokładnie na 25 grudnia 1840 roku, można uznać za pierwszy w Polsce slam poetycki.

Marc Kelly Smith

Zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku. Marc Kelly Smith z Chicago zorganizował spotkania w jazz clubie, połączone z odczytami poezji. Pierwszy slam „The Uptown Poetry Slam”)odbył się dwa lata później. Od tego czasu wieczorki slamowe zaczęto organizować w innych amerykańskich miastach. Szybko też powił się pomysł zorganizowania mistrzostw.
Według Smitha:
Samo słowo „poezja” odpycha ludzi. Dlaczego? Z powodu tego, co zrobiły z tym szkoły. Slam oddaje je ludziom… Potrzebujemy ludzi, aby rozmawiali ze sobą poezją. W ten sposób przekazujemy nasze wartości, nasze serca, rzeczy, których się nauczyliśmy, które czynią nas tym, kim jesteśmy.

Pierwszy tego rodzaju występ w Polsce miał miejsce w 2003 roku i odbył się w Starej Prochoffni w Warszawie. Uczestników było ośmiu, a zwycięzcą został wówczas Jan Kapela

Spotkania Slam Poetycki Białystok odbywać się będą w Kawiarni „LALKI” przy Białostockim Teatrze Lalek w Białymstoku. Autorzy wierszy, po zgłoszeniu się do organizatora, wezmą udział w losowaniu pary. Poeci/poetki będę występować w parach i prezentować – w jak najbardziej widowiskowy sposób – po jednym swoim utworze. O tym, kto zwycięży, zdecyduje publiczność, która będzie głosować przy pomocy dwóch kart . Biała karta oznacza zwycięstwo, czarna przegraną. Jednak szansą dla przegranego autora wiersza może być przyznanie tzw. dzikiej kartki przez jury. Zwycięzcy i ewentualny posiadacz „dzikiej” karty losują dalej swoje pary i występują do momentu aż na scenie zostanie tylko finałowa dwójka. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną.

Regulamin udziału w turnieju zostanie przygotowany przez SSP i opublikowany na stronie poeciwsieci.pl. Turniej poetycki poprowadzi białostocki poeta i performer Eligiusz Buczyński, uczestnik i zwycięzca slamów poetyckich w Polsce.

Patronat medialny: poeciwsieci.pl i nieregularnik Epea, wydawany przez Książnicę Podlaską.

źródła:
pl.wikipedia.org
lubimy czytac.pl
ofeminin.pl
– fot. Marc Kelly Smith

Bożena Bednarek
Redakcja Poeci w sieci

Przewiń do góry
Skip to content