Czytasz
Nagrody IX edycji Orfeusza rozdane

Nagrody IX edycji Orfeusza rozdane

W Łączniku pojawiają się propozycje i rekomendacje. Coś co może połączyć poetki i poetów, konkursy poetyckie, zaproszenia na ciekawe spotkania, seminaria, festiwale a także wskazania ciekawych portali literackich lub lektur.

grafika ze strony: orfeusz-nagroda.pl

 

„Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – Orfeusz” została utworzona w 2011, a przyznawana jest od 2012 za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które ORFEUSZ chce promować i rozwijać.

Przyznawana jest w dwóch kategoriach:

  1. Orfeusz za najlepszy tomik roku,
  2. Orfeusz Mazurski za najlepszy tomik, będący dziełem twórcy z Polski północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie).

Zwycięzcom, oprócz nagród pieniężnych, wręczane są statuetki zaprojektowane przez Rafała Strumiłłę, wybitnego artystę malarza, grafika, rzeźbiarza, poetę, pisarza, fotografika, wydawcę książek.
Nagrodę otrzymują autorzy najlepszych tomów poetyckich napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim.

Wyboru twórców nominowanych oraz laureatów dokonuje jury złożone z literaturoznawców, poetów, krytyków literackich  i redaktorów.

W tym roku,  decyzją  jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Anna Legeżyńska, Antoni Libera, Bronisław Maj i Marek Zagańczy ,
laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2019 został Piotr Mitzner za tom Siostra, wydany przez Wydawnictwo tCHu.

Natomiast Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej otrzymał Stanisław Raginiak za tomik Moje Crow River, opublikowany przez  Wydawnictwo Horyzont Idei.

Po raz trzeci w historii nagrody przyznano także Orfeusza Honorowego – tym razem pośmiertnie –  Andrzejowi Strumille za tomik 69,  wydany przez Galerię Strumiłło.
Nagrodę odebrała córka artysty, Anna Strumiłło.

Ponadto, w głosowaniu uczestników gali przyznania nagród  oraz internautów, zwyciężyła Agnieszka Herman, autorka tomiku Tło.

Gala wręczenia nagród IX edycji Orfeusza odbyła się w sobotę, 25 lipca w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu.

Szczegóły na stronie → Konkursu

źródło: Orfeusz Nagroda Poetycka
opracowanie: Jolanta Maria Dzienis

 

 

Przewiń do góry
Skip to content