Czytasz
Komentarz Anny Czartoszewskiej do tomiku Reginy Kantarskiej-Koper „Wiersze codzienne”

Komentarz Anny Czartoszewskiej do tomiku Reginy Kantarskiej-Koper „Wiersze codzienne”

Nie codziennie spotykamy autorów, którzy w niecodzienny sposób umieją mówić o codzienności i tę swoją codzienność ubrać w prawdziwą poezję.
Regina Kantarska-Koper jest harfistką poezji, gra na strunach duszy liryczne melodie. Jej tomik „Wiersze codzienne” to trafna relacja z wewnątrz i z zewnątrz…

Mijają dni, tygodnie, miesiące, czas kiełkuje, kwitnie, purpurowieje i obumiera. Przelatują adwenty, posty, karnawały, każda kartka z kalendarza przynosi nowy wiersz, otwiera „okna szczelnie zamknięte żaluzjami”. Autorka zaprasza nas do „swoich miejsc”, miejsc, które nigdy nie przestają być obce. Wyprawia nas w podróż w głąb siebie, do krajobrazów ,,ociekających smutkiem i lękiem”, do światła, gdzie kładkę nad przepaścią rozwiesza dobry Bóg i Jego święci.

Najbardziej osobistą część tomiku stanowi rozdział „Stara kobieta i Pani Ś”. Poezja ta jest jak spojrzenia w lustro: w lustro codzienności, w lustro wspomnień, w lustro zamazującej się przyszłości. Poetka rozmawia z lustrem, a czasami się tylko mu przygląda, coraz rzadziej się do niego uśmiecha.

Książka nie tylko pod względem literackim, ale i wizualnym prezentuje się bardzo dobrze. Bogactwo zapisu dopełniają wspaniałe prace niezwykle utalentowanej artystki – Julii Magdaleny Koper, zdobywczyni wielu nagród, m.in. Złotej Palety w VIII Międzynarodowym Biennale Twórczości Plastycznej Młodych ” PASJE I TALENTY” 2020.

Reniu, gratuluję pięknego tomiku i życzę dalszych sukcesów.

Anna Czartoszewska

W tekście użyłam cytatów z książki „Wiersze codzienne” Regina Kantarska-Koper, Wydawca Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

_______________________
Anna Czartoszewska – członkini Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku. Poszukiwaczka najpiękniejszej drogi do serc czytelników. Autorka książki Co jest najważniejsze?, wydanej za sprawą wygranej w konkursie Bajka z przesłaniem, organizowanym przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z Lublińca. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Juror konkursów poetyckich. Jej twórczość  publikowano na portalach literackich, w pismach literackich w nieregularniku Epea i w dziesiątkach antologii.. Można ją było usłyszeć m.in: na stronie Biblioteki Publicznej w Rabie Wyżnej – czytanie w czasach zarazy, w audycji Pióro Feniksa (Radio Guardian), w Ogrodowych Czytaniach Czwartkowych, w Poetyckich Potyczkach w Kopkach z Górką oraz na spotkaniach autorskich, organizowanych w domach kultury, w szkołach i przedszkolach.

Regina Kantarska-Koper – emerytowana nauczycielka, poetka, melomanka. Uprawia poezję, prozę, krytykę literacką i amatorsko malarstwo. Członek Związku Literatów Polskich i Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Wydała jedenaście indywidualnych tomików i trzy jako współautorka w serii „Kajety Starobojarskie”. Liczne publikacje w prasie, w ponad stu wydawnictwach zbiorowych: pokonkursowych, antologiach, almanachach, w tym w języku angielskim w Wielkiej Brytanii i USA oraz w Indiach w języku telugu. Redaktor antologii dla dzieci „Czarowny świat wierszy”, w latach 2010-2018 współredaktor serii poetyckiej – rocznika „Kajety Starobojarskie” oraz kilkunastu antologii i tomików poetyckich. Laureatka i jurorka konkursów literackich.

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content