Czytasz
Zaproszenie na poetyckie Imieniny Anny Markowej

Zaproszenie na poetyckie Imieniny Anny Markowej

W Łączniku pojawiają się propozycje i rekomendacje. Coś co może połączyć poetki i poetów, konkursy poetyckie, zaproszenia na ciekawe spotkania, seminaria, festiwale a także wskazania ciekawych portali literackich lub lektur.

Anna Markowa – portret poetki

 

Poetyckie Imieniny Anny Markowej 26 lipca o 15.00

W 2019 roku podczas uroczystości otwarcia Skweru Anny Markowej w Białymstoku padła spontaniczna propozycja, aby w gronie przyjaciół, poetów, mieszkańców Białegostoku, miłośników poezji i prozy pisarki spotykać się w tym miejscu w dniu imienin Anny.

Na takie właśnie pierwsze „imieninowe” spotkanie na Skwerze Anny Markowej zaprosili 26 lipca   Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz Klub Czytelniczy Ex Libris i Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Podczas „imieninowego” plenerowego spotkania czytano przyniesione przez nas ulubione wiersze autorki lub wylosowane utwory wybrane przez organizatorów. Udział w wydarzeniu wzięli syn i synowa Anny Markowej, grupa przyjaciół pisarki i miłośnicy jej twórczości. Na wszystkich czekała niespodzianka – niepublikowane jeszcze nigdzie odnalezione przez syna Lecha Marka limeryki poetyki.

W tym roku ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, niemożliwe jest spotkanie na Skwerze Anny Markowej. Jednak chcemy kontynuować pomysł  Poetyckich Imienin Anny Markowej i  spotkać się w niedzielę 26 lipca 2020 r. o 15.00  poprzez platformę internetową Teams: https://join.skype.com/hS3kJcEqYgD0.

Znane i mniej znane wiersze poetki zaprezentują aktorzy, poeci i Przyjaciele, usłyszymy też syna poetki Lecha Marka oraz prof. Krzysztofa Korotkicha – prorektora UwB.  Zapraszamy serdecznie  wszystkich wrażliwych na słowo pisane i mówione – w imieniu organizatorów Wydziału Filologicznego UwB oraz Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Mamy nadzieję, że do spotkania na Skwerze Anny Markowej dojdzie w przyszłym roku.

Twórczość  poetycka Anny Markowej nie wymaga rekomendacji. Spod pióra tej autorki wyszło kilkanaście książek, które na długo zapadają w pamięć, gdyż dotyczą spraw głęboko ludzkich. Mądre doświadczeniem i gorzkie dojrzałością, poruszają prawdą o człowieku, pięknem formy i bogactwem świata wyobraźni poetyckiej. Taki jest zbiór wierszy Moja piękna ciemnowłosa, podobne refleksje budzi tom opowiadań Długożywie. (…)

Do wymienionych tytułów dołączył Ciemny lakier, w którym Anna Markowa potwierdza swoje wielkie mistrzostwo, dowodząc, iż o sprawach ważnych, tak starych jak człowiek i jego natura, można mówić wieloma głosami oraz poddawać je wielorakiej interpretacji. (…)

Zbiór wierszy A. Markowej to traktat poetycki o tajemnicy życia i śmierci, o zagadce naszego bytowania w świecie, o przyjaźni, miłości i pięknie, o ciemnej goryczy doświadczenia odbitej w upływającej rzece czasu.

(T. Zaniewska, Oswajanie czasu, przedmowa  do: A. Markowa, Ciemny lakier, Białystok 2002, s. 5)

Bożena Bednarek
Stowarzyszenie Szukamy Polski

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content