W Łączniku pojawiają się propozycje i rekomendacje. Coś co może połączyć poetki i poetów, konkursy poetyckie, zaproszenia na ciekawe spotkania, seminaria, festiwale a także wskazania ciekawych portali literackich lub lektur.
–

Poetyckie Imieniny Anny Markowej 26 lipca o 15.00
W 2019 roku podczas uroczystości otwarcia Skweru Anny Markowej w Białymstoku padła spontaniczna propozycja, aby w gronie przyjaciół, poetów, mieszkańców Białegostoku, miłośników poezji i prozy pisarki spotykać się w tym miejscu w dniu imienin Anny.
Na takie właśnie pierwsze „imieninowe” spotkanie na Skwerze Anny Markowej zaprosili 26 lipca Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz Klub Czytelniczy Ex Libris i Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas „imieninowego” plenerowego spotkania czytano przyniesione przez nas ulubione wiersze autorki lub wylosowane utwory wybrane przez organizatorów. Udział w wydarzeniu wzięli syn i synowa Anny Markowej, grupa przyjaciół pisarki i miłośnicy jej twórczości. Na wszystkich czekała niespodzianka – niepublikowane jeszcze nigdzie odnalezione przez syna Lecha Marka limeryki poetyki.
W tym roku ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, niemożliwe jest spotkanie na Skwerze Anny Markowej. Jednak chcemy kontynuować pomysł Poetyckich Imienin Anny Markowej i spotkać się w niedzielę 26 lipca 2020 r. o 15.00 poprzez platformę internetową Teams: https://join.skype.com/hS3kJcEqYgD0.
Znane i mniej znane wiersze poetki zaprezentują aktorzy, poeci i Przyjaciele, usłyszymy też syna poetki Lecha Marka oraz prof. Krzysztofa Korotkicha – prorektora UwB. Zapraszamy serdecznie wszystkich wrażliwych na słowo pisane i mówione – w imieniu organizatorów Wydziału Filologicznego UwB oraz Stowarzyszenia Szukamy Polski.
–
Mamy nadzieję, że do spotkania na Skwerze Anny Markowej dojdzie w przyszłym roku.
Twórczość poetycka Anny Markowej nie wymaga rekomendacji. Spod pióra tej autorki wyszło kilkanaście książek, które na długo zapadają w pamięć, gdyż dotyczą spraw głęboko ludzkich. Mądre doświadczeniem i gorzkie dojrzałością, poruszają prawdą o człowieku, pięknem formy i bogactwem świata wyobraźni poetyckiej. Taki jest zbiór wierszy Moja piękna ciemnowłosa, podobne refleksje budzi tom opowiadań Długożywie. (…)
Do wymienionych tytułów dołączył Ciemny lakier, w którym Anna Markowa potwierdza swoje wielkie mistrzostwo, dowodząc, iż o sprawach ważnych, tak starych jak człowiek i jego natura, można mówić wieloma głosami oraz poddawać je wielorakiej interpretacji. (…)
Zbiór wierszy A. Markowej to traktat poetycki o tajemnicy życia i śmierci, o zagadce naszego bytowania w świecie, o przyjaźni, miłości i pięknie, o ciemnej goryczy doświadczenia odbitej w upływającej rzece czasu.
(T. Zaniewska, Oswajanie czasu, przedmowa do: A. Markowa, Ciemny lakier, Białystok 2002, s. 5)
–
–
Bożena Bednarek
Stowarzyszenie Szukamy Polski