Czytasz
Zaproszenie na podwójne spotkanie autorskie Joanny Pisarskiej i Erazma Stefanowskiego

Zaproszenie na podwójne spotkanie autorskie Joanny Pisarskiej i Erazma Stefanowskiego

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku zaprasza na podwójne spotkanie autorskie Joanny Pisarskiej i Erazma Stefanowskiego, stanowiące rodzaj poetyckiego dialogu dwojga autorów i dwóch odmiennych poetyk, które jednak łączy Ten, Który Jest podmiotem tej poezji. Oprawa muzyczna – Zuzanna Wawrzyniak, fortepian.

Joanna Pisarska – katechetka, poetka, współredaktorka tomów poezji i poetyckich antologii. Tłumaczona na angielski, włoski i esperanto. Opublikowała tomiki indywidualne: Wrócę tu jeszcze (Białystok, 2003), Podróż wewnętrzna (Kraków, 2011), Szepty na wodzie (Białystok, 2021) oraz wspólne w serii „Kajety Starobojarskie”: Ona (2007), Przez mrok przez błękit (2014). Należy do Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Mieszka w Białymstoku. Tomik Pośrodku nocy (2023) to zapis ostatnich jej przemyśleń, zainspirowanych tekstami Pisma Świętego.

Czasem trudno odnaleźć się we własnych słowach, ich echo i dźwięk potrafią zagłuszyć sens – potrzebujemy nocnej ciszy, jej drżenia, myśli nieskażonej naszą złością. Trzeba zejść doprawdy głęboko, by spotkać Nieśmiertelnego. Ja wierzę, że Jestem wydobędzie mnie z niebytu. Zapraszam do tej poezji, bo warto.
Tadeusz Dudek

Erazm Stefanowski – urodził się w 1976 roku w Augustowie, gdzie mieszka i pracuje. Poeta, prozaik, felietonista, eseista, krytyk literacki. Debiutował w 1996 roku w „Przeglądzie Augustowskim”. Jego twórczość prezentowana była w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, almanachach i antologiach poetyckich, m. in. w Tam prosto do Augustowa (2007), Opowieść o ziemi augustowskiej (2008) i Wiersze od Augustowa (2021), a także na antenie Polskiego Radia. Współpracuje z miesięcznikiem „Nasz Sztabiński Dom”. Stypendysta Burmistrza Miasta Augustowa w dziedzinie twórczości literackiej (2019) i Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami (2023). Autor zbioru opowiadań Nie wiary godne (2014) oraz tomów poetyckich: Zaprawione mirrą (2006), Oskarżony Jezus Ch. (2018), za który otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Augustowa, Lipcowe anioły (2019) i Za grosz świętości (2022 – Nagroda Burmistrza Miasta Augustowa oraz 2022 – Nagroda Orfeusz Mazurski i Orfeusz Czytelników). Tom Lipcowe anioły, dedykowany ofiarom obławy augustowskiej, wyróżniono nominacją do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego w kategorii Orfeusz Mazurski (2020). Wiersze poety z tego zbioru stały się inspiracją dla Ignacego Zalewskiego do skomponowania symfonii kameralnej pt. Podziemne ptaki na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne. Jej prawykonanie miało miejsce 12 lipca 2022 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Te wiersze nie koją, nie uspokajają. One zasiewają niepokój, zmuszają do otwarcia się i stanięcia w prawdzie – przed sobą i przed Bogiem. Mają charakter konfesyjny, poetyckiej spowiedzi. Szczerej aż do bólu. Jeśli za taką poetycką spowiedź możliwe byłoby otrzymanie rozgrzeszenia, to takowe penitent wart jest otrzymać. A jako pokutę zadać mu trzeba napisanie kolejnego tomu, tak samo dobrych albo jeszcze lepszych, wierszy.
Ks. Jerzy Sikor

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 29 października o godz. 12.00 w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku przy ul. Rynek Kościuszki 4.
Wstęp wolny.

źródło: Galeria im. Slendzińskich

poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content