Czytasz
Zapis spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody im. W. Kazaneckiego

Zapis spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody im. W. Kazaneckiego

Zapraszamy na retransmisję spotkania online z autorkami i autorami nominowanymi do 30. Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego!

Spotkanie odbyło się 22 kwietnia 2021 na profilu Białostockiego Ośrodka Kultury.
I część spotkania prowadziła Dorota Sokołowska:

_

Drugą część poświęconą debiutantom prowadziła Miłka Malzahn:

Aby obejrzeć nagrania, należy kliknąć w powyższe fotografie.


Członkowie kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego: Dawid Bujno, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska ustalili listę nominacji do nagrody. Spośród 50 zgłoszonych pozycji wybrali trzy książki i aż cztery tomiki poetyckie.

Do nagrody literackiej w kategorii najlepsza książka roku nominowano:

„Pod słońcem” – Julia Fiedorczuk, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020
„Spis treści” – Piotr Janicki, Adam Kaczanowski, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2020
„Kruchość. Sonetti a corona” – Krystyna Konecka, Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, Toronto 2020

W kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku nominowano:

„Boję się o ostatnią kobietę” – Joanna Bociąg, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi we współpracy z Domem Literatury w Łodzi, Łódź 2020
„Bosorka” – Katarzyna Szweda, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2020
„Parkingi podziemne jako miasta spotkań” – Aleksander Trojanowski, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2020
„Kwiaty Rozłączki” – Aleksandra Wstecz, Korporacja Ha!art, Kraków 2020


Więcej informacji o autorkach i autorach:

Julia Fiedorczuk („Pod słońcem”)
Pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Propagatorka ekokrytyki, w swojej twórczości wybija na pierwszy plan relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury.
Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii” i „Bliskie kraje”, powieści „Biała Ofelia”, „Nieważkość” i „Pod słońcem” oraz sześciu tomów wierszy. Za ostatni, „Psalmy”, otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej. Publikowała także eseje. Autorka programu Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. W 2019 roku ukazał się zredagowany przez nią zbiór wywiadów „Inne możliwości – o poezji ekologii i polityce. Rozmowy z amerykańskimi poetami”.
Teksty i przekłady Julii Fiedorczuk ukazywały się m.in. w „Zadrze”, „Literaturze na świecie”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Piśmie”, „Przekroju” i miesięczniku „Znak”. Jej utwory przetłumaczono na ponad 20 języków.

Krystyna Konecka („Kruchość. Sonetti a corona”)
Poetka, dziennikarka, eseistka, reportażystka, fotoreporterka, autorka ponad 20 książek. Mieszka w Białymstoku. Pracowała w „Kontrastach” i „Gazecie Współczesnej”. Jako poetka debiutowała w 1972 roku, jej tomik „Sonety codzienne” ukazał się 6 lat później. Specjalizuje się w sonecie. Jest dwukrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Buławę Hetmańską” (1997, 2003), Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za tom „Cisza” (1997), otrzymała też Wielki Laur Poezji XXI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej (2011). Wydała m.in.: „Pory mroku” (1984), „Ślady na jeziorach” (1986), „Sonety litewskie” (1988), „Znad Wilii” (1991), „Miejsca” (1994), „Cisza” (1997), „A.M.” (1998), cykl sonetów w „Leśnych misteriach” Włodzimierza Łapińskiego (2001), sonety w albumie „Wigry, Kanał Augustowski, Puszcza…” – „Ślady na jeziorach” (2002), „Ogrody Szekspira” (2003), „Biały kruk” (2007), „Isabelle, mon amour” (2010), album poetycki „Listy dobiegniewskie” (2010), album „Szklana kula. Wiersze dla Ireny i Wojciecha Weissów” (2013), „Koneksje/Connections” (2015). W 2016 roku z tłumaczką Ewą Sherman wydała „Bard ze Stratfordu. Mapa sonetów / Bard from Stratford. Map of sonnets”, rok później „Ultima Thule. Głosy Islandii/ Voices from Iceland oraz „Zwierciadło Marii Stuart / Mary Stuart’s Mirror” (2020). W 2020 roku napisała i wydała cykl „Kruchość. Sonetti a corona”.
Jako członkini The Anglo-Polish Society of the West of England w Bristolu promuje polską kulturę i jej związki z Wielką Brytanią. Od 2016 roku należy do Literackiej Rady Redakcyjnej serii „białostocka kolekcja filologiczna” przy Instytucie Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Współpracuje z e-Dwutygodnikiem Literacko-Artystycznym „Pisarze.pl”.

Piotr Janicki („Spis treści”)
Urodził się w 1974 roku w Białymstoku, mieszka w Supraślu. Współtwórca i redaktor zina poetyckiego www.cycgada.art.pl (2005-2010). Autor tomów poetyckich: „Nadal aksamit” (2006), „Wyrazy uznania” (2014, Nagroda Literacka Gdynia), „13 sztuk” (2016, nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego), „psia książka” (2018, Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej), „Spis treści” (2020; wraz z Adamem Kaczanowskim). Współautor, wraz z Bartkiem Kalinką, płyty „Boży rok” (2007).

Adam Kaczanowski („Spis treści”)
Pisarz i performer, rocznik 1976. Autor pięciu książek prozatorskich i 10 poetyckich. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. W swoim pisarstwie stara się opowiadać czytelnikom dowcipy o smutku, samotności i lękach współczesności. Balansuje na granicy gatunków (proza, dramat, poezja), oswaja powagę żartem. Poznaniak wychowany w największym bloku Wielkopolski (z dwoma tysiącami sąsiadów), mieszka w Warszawie.

Joanna Bociąg („Boję się o ostatnią kobietę”)
Urodziła się w 1989 roku w Poznaniu, mieszka w Krakowie. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Artystka, animatorka kultury, redaktorka. Laureatka XXV Konkursu im. J. Bierezina, autorka książki „Boję się o ostatnią kobietę” (2020). Przez kilka lat związana z Wydawnictwem WBPiCAK w Poznaniu, obecnie Sekretarz Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Przygotowuje kolejną książkę poetycką pod roboczym tytułem „Nowe lato”.

Aleksander Trojanowski („Parkingi podziemne jako miasta spotkań”)
Urodził się we Wrocławiu. Później mieszkał na wsi. Autor debiutanckiej książki poetyckiej „Parkingi podziemne jako miasta spotkań” (Biuro Literackie, 2020). Znów mieszka we Wrocławiu.

Katarzyna Szweda(„Bosorka”)
Urodziła się w 1990 roku, wychowywała w Beskidzie Niskim na Wrzosowej Polanie. Poetka i fotografka. Z wykształcenia nauczycielka języka hiszpańskiego i angielskiego, absolwentka Uniwersytetu im. Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. Laureatka projektów „Połów 2017” i „Pierwsza Książka Wierszem 2020”, w ramach którego nakładem Biura Literackiego ukazał się jej debiutancki tom „Bosorka”. Wyróżniona Stypendium Twórczym Miasta Krakowa (2020).

Aleksandra Wstecz („Kwiaty Rozłączki”)
Poetka, absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Występuje w rozrywkowych zespołach scenicznych.

Bożena Bednarek
Redakcja poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content