Czytasz
Yusef Komunyakaa z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2021

Yusef Komunyakaa z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta 2021

 

15 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2021. Tegoroczny laureat Yusef Komunyakaa, afroamerykański poeta, inspirujący się jazzem i bluesem, który  uczestniczył w wydarzeniu wirtualnie, otrzymał statuetkę oraz czek o wartości 50 tysięcy dolarów. Partnerem Strategicznym Nagrody jest Fundacja PZU.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej przyznawana za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta: niezależności, umiłowania wolności, oporu wobec kłamstwa, nierówności i przemocy.

Wręczana od 2013 roku Nagroda im. Zbigniewa Herberta, jedyna tego typu nagroda przyznawana w Polsce o rzeczywiście światowym zasięgu, podkreśla obecność, rolę i znaczenie literatury polskiej − i szerzej: kultury polskiej – na arenie międzynarodowej. Nagroda przyznawana jest przez Jury, w skład którego wchodzą poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Tegorocznego Laureata wyłonili: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska).

Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta symbolicznie przekazały uczestniczącemu wirtualnie w uroczystości laureatowi, Maja Komorowska, członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta i Grażyna Melanowicz, członek Rady Fundacji PZU.

scena z: Mają Komorowską i Grażyną Melanowicz, fot. Piętka Mieszko/AKPA


Laudację na cześć laureata wygłosił Tomasz Różycki, przewodniczący Jury Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Wieczór uświetniła premiera trzech pieśni skomponowanych przez Włodka Pawlika do wierszy Zbigniewa Herberta, które wykonał światowej sławy śpiewak Robert Gierlach (baryton) przy fortepianowym akompaniamencie samego kompozytora.

Szczegóły uroczystości → TUTAJ

Retransmisja zapisu wideo z przebiegu uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2021 dostępna jest na Facebooku i kanale YouTube Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Więcej informacji o Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta:
facebook.com
Fundacja Herberta


poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content