Czytasz
Yusef Komunyakaa laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej  im. Zbigniewa Herberta 2021

Yusef Komunyakaa laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej  im. Zbigniewa Herberta 2021

Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2021. Uhonorowano nią Yusefa Komunyakę, Afroamerykanina mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, weterana wojny w Wietnamie, poetę inspirującego się jazzem i bluesem. Partnerem strategicznym Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest Fundacja PZU.

„Yusef Komunyakaa jest jednym z najoryginalniejszych i najbardziej wyrazistych poetów naszej współczesności. Jego głos, łączący w sobie doświadczenia czarnego mężczyzny urodzonego na amerykańskim południu, żołnierza walczącego w Wietnamie, artysty wychowanego w tradycji jazzu i bluesa, piszącego zaś o najbardziej bolesnych doświadczeniach współczesnego życia w USA, jest równocześnie uniwersalny, odwołuje się do tradycji wielu kultur. Mimo bolesnych tematów, jakie podejmuje, jego poezja nigdy nie jest sucha, przeciwnie – ma wielką energię zmysłową, jest poezją tańca i miłości, pieśnią na cześć życia i istnienia” – uzasadniał werdykt Tomasz Różycki, przewodniczący Jury.

„Podobnie jak Zbigniew Herbert, Komunyakaa jest awangardowym klasykiem, nigdy nie zapominającym o etyce, o »tablicach wartości«. Jego dzieło, charakteryzujące się  unikalnym kunsztem poetyckim, można odczytywać jako trwające całe życie poszukiwanie pokoju, wolności i sprawiedliwości społecznej” – podkreślał inny członek Jury, Edward Hirsch, amerykański poeta i eseista.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta. Jej laureatami byli dotąd W.S. Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol oraz Durs Grünbein.

Laureata wskazało Jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska).

Fundacja została powołana w 2010 r. w Warszawie przez wdowę po Poecie, panią Katarzynę Herbert.
Fundacja ustanowiła Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta, przyznawaną corocznie od 2013 r. za całokształt twórczości w dziedzinie poezji. Laureat wyłaniany jest przez międzynarodowe Jury, w skład którego wchodzą poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy.

Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie spuścizny twórczej Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.
Celem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest wyróżnianie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości przenikających twórczość Herberta. Nagroda ma równocześnie podkreślać wkład literatury polskiej XX wieku – w szczególności poezji – w rozwój kultury światowej, jej obecność w krwiobiegu idei, wartości i doświadczeń naszej współczesności. Nagroda przyznawana jest corocznie od 2013 roku, w roku bieżącym odbywa się IX edycja Nagrody.

Uroczystość wręczenia Nagrody laureatowi odbędzie się 15 września 2021 r. w Teatrze Polskim w Warszawie. Bezpośrednią transmisję z uroczystości będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Więcej informacji o Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta:
TUTAJ
i
TUTAJ

źródło: Fundacja im. Zbigniewa Herberta

 

Redakcja Poeci w sieci

 

Zobacz też

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content