Czytasz
„Wybaw od niekochania” – VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej

„Wybaw od niekochania” – VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej

„Wybaw od niekochania”. Rusza VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej

Do 20 maja można nadsyłać utwory prozatorskie lub poetyckie na tegoroczny, VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej. Organizują go Klub Humanistów działający przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, Kolegium Literaturoznawstwa oraz Stowarzyszenie Schola Humana.

– Konkurs skierowany jest przede wszystkim do uczniów podlaskich szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów podlaskich szkół wyższych. Wyłonimy i nagrodzimy zwycięzców z obu tych grup uczestników – przewidziane są wysokie nagrody pieniężne. Jednak do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją twórczością. Specjalnie z myślą o takich osobach przewidzieliśmy kategorię „open”. Laureaci w tej kategorii wprawdzie nie otrzymują nagród, ale ich prace także staramy się publikować i promować – mówi dr hab. Krzysztof Korotkich, przewodniczący kapituły.

Motto tegorocznego konkursu – „Wybaw od niekochania” – podobnie jak przy poprzednich edycjach zostało zaczerpnięte z twórczości Markowej. Pochodzi z wiersza Wybaw mnie z tomu Matka wiosenna.

Jak informują organizatorzy, celem Konkursu Literackiego im. Anny Markowej jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury. Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

Honorowym patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezydent Białegostoku. Patroni medialni to Polskie Radio Białystok, portal poeciwsieci.pl oraz Kurier Poranny.

Podsumowaniem konkursu będzie jak zwykle uroczysta gala. Na razie nie podajemy jej terminu – wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej. Bardzo byśmy chcieli zorganizować ją w murach uczelni. Jeśli się nie uda, spotkamy się z laureatami za pośrednictwem Internetu – zapowiada dr hab. Krzysztof Korotkich.

Regulamin i szczegóły Konkursu  znajdują się → TUTAJ

źródło: uwb.edu.pl

 

 

 

Zobacz też

 

 

Przewiń do góry
Skip to content