Czytasz
Wspomnienie o Januszu Sowińskim

Wspomnienie o Januszu Sowińskim

28 sierpnia 2021 roku zmarł w Augustowie Janusz Sowiński. Urodził się w 1935 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W 1977 roku na stałe zamieszkał w naszym mieście, pracując jako technik technolog leśnictwa. Wcześniej również przez pewien czas przebywał na naszym terenie. Był leśnikiem – poetą i poetą – leśnikiem. Nie sposób było mówić i myśleć o Januszu inaczej. Obie pasje były w nim istotne i nierozerwalne. Znaczną część swojej twórczości poświęcił przyrodzie, chociaż nie omijał i innych tematów. Wydał wiele tomików poezji.

28 maja 2018 roku miałam przyjemność prowadzić w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Augustowie spotkanie promocyjne jego najnowszej książki Świt nad Augustowem, wydanej w poprzednim roku w Suwałkach. 18 czerwca 2015 roku z Janiną Osewską prowadziłyśmy, w ramach Czwartków Literackich w Miejskim Domu Kultury w Augustowie uroczyste spotkanie związane z jubileuszem 80. urodzin Poety.

Debiutował w 1956 roku w Poznaniu tomikiem Gołębice. Publikował w prasie i na antenie radiowej. Jego wiersze były drukowane w almanachach i antologiach. Był też, co może mniej jest znane, prozaikiem. W 2006 roku ukazały się jego dwa tomy opowiadań Opowieści znad Necka i Przypadkowe spotkania. Jako prozaik zaistniał w też antologii Opowieść o ziemi augustowskiej (2008). Miał w sobie niezwykły zmysł organizacyjny, zajmował się z wieloma sukcesami działalnością społeczną. Swego czasu pasjonował się szachami, a przez znaczną część swojego życia organizacją bądź współorganizowaniem ruchu literackiego na terenie Łomży, woj. suwalskiego i wreszcie Augustowa. W 1983 roku zorganizował (cały czas przewodząc nim) Środowiskowy Klub Literacki znany dzisiaj pod nazwą Augustowski Klub Literacki (istniejący przy Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie). Z Jego inicjatywy organizowany był od 1986 roku w tymże domu kultury Konkurs Literacki „O Liść Dębu“, któremu przewodniczył przez wszystkie lata. Organizował spotkania literackie, redagował almanachy środowiskowe i autorskie składanki oraz arkusze poetyckie członków tegoż klubu oraz wydawnictwa pokonkursowe. Zasiadał jako juror w konkursach literackich i spotykał się niezliczoną ilość razy z czytelniami, szczególnie z dziećmi i młodzieżą. Aktywnie uczestniczył w życiu literackim regionu, m.in. w Oleckich Czerwcach Poetyckich, Jesiennych Dniach Literatury „Ocalenie przez poezję“ w Gołdapi, Czwartkach Literackich w Miejskim Domu Kultury w Augustowie, Niedzielnych Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce w Filii nr 2 Miejskiej Bibliotece Publicznej APK i Kawiarence Literackiej oraz w Spotkaniach Muzyczno-Poetyckich w Państwowej Szkole Muzycznej w Augustowie i innych – organizowanych na terenie naszego miasta i poza nim. W latach 1998-2000 redagował „Nasz Sztabiński Dom“. Należał do Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach. Był sympatycznym, miłym i dobrym Człowiekiem oraz Kolegą.

Janusz Sowiński, Jesień, fot. Jadwiga Koniecko



31 sierpnia br. w kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny i na augustowskim cmentarzu pożegnali Poetę: rodzina, sąsiedzi, znajomi, przedstawiciele leśników, środowiska literackiego Augustowa i Suwałk oraz tutejszej szkoły muzycznej. Leśnicy opowiedzieli o pięknie przyrody w jego poezji i tym samym promocji lasu. Pozostanie w naszej pamięci i On, i Jego twórczość.

Do wspomnienia dołączam wiersze Janusza Sowińskiego „Jesień“ i „Jezioro Necko” na pocztówkach autorstwa Jadwigi Koniecko. Już niedługo zawitają do nas jesienne dni. Wierzę, że nadal będą cieszyć duszę Janusza, kiedy spoglądać będzie na nie z nieba i kiedyś w wieczności spotkamy się ze sobą i może porozmawiamy jak niegdyś o buchtujących w augustowskich lasach dzikach, o jamnikach i odlatujących ptakach. A także o dawnych i nowych naszych wierszach.

Janusz Sowiński, Jezioro Necko, fot. Jadwiga Koniecko



Niech spoczywa w pokoju!

Józefa Drozdowska

fot. winiety – pixaby.com

_______________
Józefa Drozdowska – ur. 1954 w Jeziorkach koło Augustowa. Poetka, autorka tomików wierszy, książki prozatorskiej „Opowieści z domu pod topolą”, książek dla dzieci oraz prac dotyczących Suwalszczyzny; współredaktorka antologii poetyckich, bibliotekarka, regionalistka, animatorka życia literackiego. Debiutowała w 1978. Wiersze publikowała w czasopismach, antologiach i podręcznikach szkolnych. Należy do Związku Literatów Polskich, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku i Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego.

Jadwiga Koniecko –fotografik. Wykonuje fotografie, kompozycje fotograficzne z tekstami poetyckimi, pocztówki i składanki z własnych zdjęć. Z zawodu elektronik. Fotografuje od 2008 roku. Swoje zdjęcia publikuje w prasie, wydawnictwach regionalnych, na pocztówkach i w Internecie. Ma za sobą wystawy indywidualne. Również maluje (olej na płótnie). Mieszka w Augustowie.

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content