Czytasz
Ukazał się dziewiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”

Ukazał się dziewiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”

Właśnie ukazał się dziewiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, pod hasłem  „Wysoko / niżej / najwyżej”, inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz – legendy polskiego himalaizmu i jednej z patronek roku 2022. 

W numerze znalazły się rozmowy z: Anną Kamińską – autorką biografii m.in. Wandy Rutkiewicz i Haliny Krüger-Syrokomskiej, Agnieszką Jucewicz – dziennikarką i autorką książek o zdrowiu psychicznym, arborystą – Marcinem Leszczyńskim oraz Katarzyną Garłukiewicz-Szubzdą – wokalistką, autorką tekstów i trenerką wokalną.

O tych, które przetarły polskim taterniczkom drogę na szczyt napisała Katarzyna Droga, a Zofia Piłasiewicz zabrała czytelników w Bieszczady. Specjalnie dla nas komiks z Łosiem Czytusiem w roli głównej stworzył  znakomity rysownik Tomasz Samojlik.

Główny trzon pisma, jak zawsze, stanowią wiersze i opowiadania pozyskane podczas otwartego naboru. – Swoje zgłoszenia przesłało ponad dwustu autorów z całej Polski, pojawiło się sporo oryginalnych, naprawdę dobrych tekstów, dlatego wybór był wyjątkowo trudny – przyznaje Justyna Sawczuk, redaktor naczelna pisma „Epea”.

Po raz kolejny do współtworzenia warstwy graficznej pisma zaproszeni zostali uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. – To dla nas wyjątkowo cenna współpraca, bo zależy nam na tym, by „Epea” była platformą łączącą pokolenia i pismem, po które sięgną także młodzi, dopiero odkrywający jak wspaniałym narzędziem ekspresji potrafi być literatura i sztuka. Mam nadzieję, iż to, że mogą „spotkać” na naszych łamach rówieśników, ośmieli ich w twórczych działaniach – mówi Justyna Sawczuk.

„Epea. Pismo literackie” będzie niebawem dostępne w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej, a także na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej.

Wydanie dwóch numerów nieregularnika „Epea. Pismo literackie” w 2022 r. dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło i fot.: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content