Czytasz
Ukazał się dziewiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”
pl Polish

Ukazał się dziewiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”

Właśnie ukazał się dziewiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, pod hasłem  „Wysoko / niżej / najwyżej”, inspirowany postacią Wandy Rutkiewicz – legendy polskiego himalaizmu i jednej z patronek roku 2022. 

W numerze znalazły się rozmowy z: Anną Kamińską – autorką biografii m.in. Wandy Rutkiewicz i Haliny Krüger-Syrokomskiej, Agnieszką Jucewicz – dziennikarką i autorką książek o zdrowiu psychicznym, arborystą – Marcinem Leszczyńskim oraz Katarzyną Garłukiewicz-Szubzdą – wokalistką, autorką tekstów i trenerką wokalną.

O tych, które przetarły polskim taterniczkom drogę na szczyt napisała Katarzyna Droga, a Zofia Piłasiewicz zabrała czytelników w Bieszczady. Specjalnie dla nas komiks z Łosiem Czytusiem w roli głównej stworzył  znakomity rysownik Tomasz Samojlik.

Główny trzon pisma, jak zawsze, stanowią wiersze i opowiadania pozyskane podczas otwartego naboru. – Swoje zgłoszenia przesłało ponad dwustu autorów z całej Polski, pojawiło się sporo oryginalnych, naprawdę dobrych tekstów, dlatego wybór był wyjątkowo trudny – przyznaje Justyna Sawczuk, redaktor naczelna pisma „Epea”.

Po raz kolejny do współtworzenia warstwy graficznej pisma zaproszeni zostali uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. – To dla nas wyjątkowo cenna współpraca, bo zależy nam na tym, by „Epea” była platformą łączącą pokolenia i pismem, po które sięgną także młodzi, dopiero odkrywający jak wspaniałym narzędziem ekspresji potrafi być literatura i sztuka. Mam nadzieję, iż to, że mogą „spotkać” na naszych łamach rówieśników, ośmieli ich w twórczych działaniach – mówi Justyna Sawczuk.

„Epea. Pismo literackie” będzie niebawem dostępne w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej, a także na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej.

Wydanie dwóch numerów nieregularnika „Epea. Pismo literackie” w 2022 r. dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło i fot.: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

poeciwsieci.pl

 

 

Zobacz też

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content