Czytasz
Ukazał się dziesiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”

Ukazał się dziesiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”

Ukazał się dziesiąty numer nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, wydawanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Tym razem inspirowany humorem.

– Historia dziesiątego numeru naszego pisma bierze swój początek w słowie „humor”, czyli u podnóża góry zrobionej ze wszystkich przeszłych i przyszłych ludzi. Wokół nie było już kwiatów piwonii. W każdej sekundzie stwarzał się nowy wszechświat i daty naszych urodzin nie tylko oddalały się od nas, ale też pojawiały się wciąż nowe i nowe, lecz słowo
„humor” dalej z nami było. Humor, czyli nie rzecz obserwowalna, o pewnych cechach, a obserwator o pewnych cechach, które zasady naszego kosmosu czynią nieuniwersalnymi, a piasek, osiemnastowieczne statki i
natura mają humory, odczuwając. – o inspiracjach i nowym numerze mówi Piotr Janicki, redaktor naczelny pisma.

Na łamach nieregularnika znajdziemy teksty nie tylko debiutantów, ale i twórców z literackim doświadczeniem, a także nazwiska znane i nagradzane: m.in. Mateusza Górniaka, Wojciecha Kassa, Miry Łukszy, Katarzyny Drogiej. Wśród zaproszonych do rozmowy gości znaleźli się: literaturoznawcy: Katarzyna Sawicka-Mierzyńska oraz Dawid Bujno, poeta
Wojciech Kass oraz raper Michał Ciruk. Wątki translatorskie wprowadzają do pisma tłumacze – Anna Wanik i Krzysztof Puławski.

Po raz kolejny do współtworzenia warstwy graficznej pisma zaproszeni zostali uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.

Dziesiąty numer Epei dostępny na stronie internetowej Książnicy Podlaskiej oraz w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, e-mail:  dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl).

Wydanie dwóch numerów nieregularnika „Epea. Pismo literackie” w 2023 r. dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

źródło i fot.: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content