Czytasz
Ten świat mnie oczarował – wspomnienie Wiktora Szweda

Ten świat mnie oczarował – wspomnienie Wiktora Szweda

Zmarł poeta Wiktor Szwed. Miał 95 lat. To jeden z wybitnych poetów białoruskich w Polsce. Pisał po polsku i białorusku. Ciepły, mądry człiwoek.Chcemy przypomnieć dziś jego życie, sylwetkę twórczą oraz wiersze czytane w dwóch językach – w formie elektronicznej. Tym samym śp. Wiktora Szweda upamiętniamy jako „poetę w sieci”. 

Poezja Wiktora Szweda doczekała się nowej formy przekazu. Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz Książnica Podlaska  w 2011 wydały wybór 40 wierszy tego białoruskiego poety w formie dwujęzycznego audiobooka. Był to  pierwszy polsko-białoruski audiobook poetycki w województwie podlaskim. Wiersze czytali: Wiktor Szwed, pisarz Michał Androsiuk – w języku białoruskim  oraz Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku- w języku polskim. Wyboru wierszy i tłumaczenia na język polski dokonał osobiście Wiktor Szwed.

– Ta nowa forma przekazu mojej poezji nie tylko mnie wzruszyła, ale po prostu zmobilizowała do tego żeby, jak najszybciej realizować ten piękny projekt. Od razu przystąpiłem do przygotowania tekstu. Z dużej ilości wierszy które do tej pory napisałem (16 wydanych tomów), wybrałem te, które najbardziej mi odpowiadały i najbardziej mi się podobały. W sumie przygotowałem 80 wierszy i tyle samo tłumaczeń na język polski. Bardzo się cieszę, że jest jeszcze jedna forma dotarcia z moją poezją do jak najszerszego grona czytelników. Gratuluję inicjatywy Pani Bożenie Bednarek, dziękuję za realizację audiobooka z moją poezją i  mam nadzieję, że inni poeci zarówno polscy, jak i białoruscy również doczekają się takiego nagrania. – powiedział wzruszony poeta, na specjalnej promocyjnej konferencji nowego wydawnictwa.

– Nic by się nie odbyło bez zaangażowania i zgody Pana Wiktora Szweda, który bardzo otwarcie i dynamicznie podjął wolę współpracy. Praca nad audiobookiem z tym uznanym artystą była wspaniała. Oddajemy dziś w Państwa ręce wyjątkowe, naszym zdaniem, wydawnictwo. – powiedziała koordynatorka projektu Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski.

Audiobook ukazał się w ilości 500 szt., egzemplarze trafią do największych bibliotek w Polsce oraz bibliotek naszego regionu. Jan Leończuk, ówczesny dyrektor Książnicy Podlaskiej wyraził nadzieję, że audiobook uda się także wprowadzić do bibliotek  na Grodzińszczyżnie. na terenie Białorusi.

Dwujęzyczny audiobook został także opublikowany na popularnym portalu społecznościowym YouTube,  Dodatkowo realizatorzy projektu wydali na dvd wywiad z poetą przeprowadzony również przez poetę Jana Leończuka. Film można obejrzeć na iTV Wrota Podlasia:  (audiobook).

Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Szukamy Polski od 2009 roku tworzy Multimedialne Archiwum Kultury (MAK), którego bohaterami są dojrzali artyści, związani z naszym regionem.
– Naszym celem jest upamiętnienie zasłużonych osób starszego pokolenia, by dzięki nowoczesnej formie pamięć o nich i ich dokonaniach wciąż żyła – mówi Bożena Bednarek, koordynatorka projektu.

foto: Bożena Bednarek – poeta Wiktor Szwed

Wiktor Szwed
Poeta, dziennikarz, tłumacz. Urodził się 23 marca 1925 roku we wsi Morze niedaleko Hajnówki. Jest współzałożycielem grupy literackiej „Białowieża”, członkiem Związku Literatów Polskich i członkiem Związku Pisarzy Białoruskich. Prawie trzydzieści lat przepracował jako redaktor w warszawskiej „Książce i wiedzy”.

Pisze w języku białoruskim, ale też polskim. Debiutował w „Niwie” w 1957 roku. Jest autorem zbiorów poezji takich jak m.in. „Życiowe ścieżki” z 1967, „Przystań dzieciństwa” z 1975, „Przyjaźń” wydanego w Mińsku 1976, „Moja zielona kraina żubrów” wydanego w Mińsku 1990, „Rodzinny kąt” z 1991, „Tęcza” z 1991, „Wiersze dla Natalki”, „Wiersze wybrane” 1997. Do ponad 70. wierszy Wiktora Szweda skomponowano muzykę. Autor zajmuje się także tłumaczeniami z jęz. białoruskiego i rosyjskiego, ukraińskiego. Sam tłumaczy swoje wiersze. Laureat wielu nagród; odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami „Zasłużony Białostocczyźnie” i „Zasłużony Działacz Kultury”.

Projekt „Ten świat mnie oczarował…” audiobook z poezją Wiktora Szweda oraz  filmowa rozmowa z Poetą zostały zrealizowane w ramach promowania twórczości literackiej ze środków Województwa Podlaskiego oraz Książnicy Podlaskiej.

W 2009 na YouTube  można było publikować jedynie krótkie pliki, dlatego trzeba było audiobook podzielić na części.. Wersja na płycie CD była całością.

Audiobook „Ten świat mnie oczarował”:
cz. 1  Biogram Wiktora Szweda i wiersze czytanie przez autora

cz.2  Siedemnaście wierszy Wiktora Szweda w języku polskim czyta Piotr Szekowski

cz.3  Szesnaście wierszy  Wiktora Szweda w języku polskim czyta Piotr Szekowski

cz.4 Sześć wierszy  Wiktora Szweda w języku polskim czyta Piotr Szekowski

cz.5 Osiemnaście wierszy Wiktora Szweda w języku białoruskim czyta Michał Androsiuk

cz.6 Dziewiętnaście wierszy Wiktora Szweda w języku białoruskim czyta Michał Androsiuk

cz.7 Pięć wierszy Wiktora Szweda w języku białoruskim czyta Michał Androsiuk

Bożena Bednarek
Redakcja Poeci w Sieci
Multimedialne Archiwum Kultury

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content