Czytasz
„Światło”. Ruszył IX Konkurs Literacki im. Anny Markowej

„Światło”. Ruszył IX Konkurs Literacki im. Anny Markowej

Do 25 kwietnia 2022 r. można nadsyłać utwory prozatorskie lub poetyckie na tegoroczny IX Konkurs Literacki imienia Anny Markowej. Organizują go Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana.

Konkurs skierowany jest przede wszystkim do uczniów podlaskich szkół średnich oraz studentów szkół wyższych. Uczestnicy spoza wskazanych kategorii wiekowych mogą nadsyłać prace konkursowe w kategorii OPEN, nie kwalifikują się jednak wówczas do nagrody. Wyróżnione w tej kategorii prace na wniosek Kapituły mogą być opublikowane w czasopiśmie „Próby”. Do Konkursu można zgłaszać prace w kategoriach:

a) proza – do 3 stron znormalizowanego wydruku (do 5400 znaków ze spacjami);

b) poezja (3 utwory).

Utwory nadsyłane na Konkurs nie mogą być wcześniej publikowane (w tym również w Internecie) oraz nagradzane w innych konkursach. Rozstrzygnięcie Konkuru odbędzie się w auli Wydziału Filologicznego UwB (Pl. NZS 1) 26 maja 2022.

Motto tegorocznego konkursu – „światło” – podobnie jak przy poprzednich edycjach zostało zaczerpnięte z twórczości Markowej.

Konkurs rozstrzygnie Kapituła złożona z pracowników naukowych UwB (literaturoznawców, krytyków), studentów – członków Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów UwB i przedstawicieli instytucji partnerskich. Przewodniczącym Kapituły jest Krzysztof Korotkich, studentów reprezentuje członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów.

student między regałami w bibliotece przegląda książkę _pixabay

Celem Konkursu Literackiego im. Anny Markowej jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury. Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

Honorowym patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezydent Białegostoku.

Regulamin Konkursu znajduje się w siedzibie Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów, na profilu Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów na Facebooku oraz na stronach internetowych: filologia.uwb.edu.pl, klub-humanistow.blogspot.com.

Do pobrania:
1. Regulamin Konkursu
2. Karta zgłoszeniowa
3. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Bożena Bednarek
Redakcja Poeci w sieci

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content