Czytasz
Środa literacka z Wojciechem Kassem

Środa literacka z Wojciechem Kassem

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem w ramach cyklu „Środy Literackie”, które odbędzie 26 kwietnia 2023 o godz. 18:00 w Galerii Parter. Okazją do spotkania z poetą jest premiera tomiku jego wierszy “Otwarte na klucz” (Wydawnictwo Iskry).

Wojciech Kass (ur. 1 września 1964 w Gdyni) – poeta, eseista, kustosz i dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu; laureat Nagrody Nowej Okolicy Poetów (2004), Nagrody Prezydenta Sopotu (2011), odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015); juror wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, inicjator i sekretarz nagrody poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz”; autor m.in. tomów: Pruszenie i pranie (2002), Gwiazda Głóg (2005), eseju Światło jaśnie gość (2008), tomu 41 (2010), Ba! i dwadzieścia jeden wierszy (2014),  Ufność. Trzy poematy (2018), Metaf. 20 wierszy o położeniu (2020), zbioru Kamyk metafizyczny. Wiersze i poematy z lat 1996–2021 (2021) czy pisarskiego notesu Ręka pisząca (2021).

“Otwarte na klucz” – tomik subtelnych wierszy Wojciecha Kassa, liryków olśniewających czystością, kruchych jak istnienie poety, uderzających w stawianiu pytań o to, co ciemne i jasne, jawne i skryte w istnieniu. Strażnik lirycznego światła kluczem wiersza otwiera to, co zakryte, zamykając przed okiem wyobraźni to, co oczywiste. Kunsztowne, pełne lirycznych westchnień i epickich pytań, mocne w wygłosie wiersze klucznika tajemnic. Poezja radości, niepogodzonego pogodzenia, summa drogi poetyckiej i krok w stronę tego, co ciemnieje w jasności otwarte na klucz. Uczta. –  prof. dr hab. Jarosław Ławski

Spotkanie poprowadzi Kamil K. Pilichiewicz z Działu Badań Filologiczno-Bibliograficznego.

Wstęp wolny.

Mona Al-Kaber
Dział Promocji i Wydawnictw
Książnica Podlaska
im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content