Czytasz
Środa literacka on-line z Janiną Osewską

Środa literacka on-line z Janiną Osewską

 

Środa literacka on-line z Janiną Osewską

25 listopada 2020 r. o godz. 17:00 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na swój fanpage na → Facebooku, gdzie odbędzie się spotkanie on-line z Janiną Osewską.

poetka – Janina Osewska

Janina Osewska – poetka, fotograf, pedagog, animatorka życia literackiego, regionoznawca. Urodziła się i mieszka w Augustowie. Opublikowała tomiki: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007), Tamto (2015), Niebieska chwila (2017) oraz Jaśnienia (2020). Jej wiersze były tłumaczone na język: angielski, niemiecki, ukraiński, litewski, czeski, mongolski. Publikowała m. in. w „Toposie”, „Borussii”, „Wiadomościach Literackich”, „Azurii” (Australia), tygodniku kulturalnym „Šiaurės Atėnai” (Litwa), tygodniku „Literatūra ir menas” (Litwa), piśmie internetowym „STOS” (Ukraina), „Dzienniku Polonii w Kanadzie” (Kanada), w „Poems of the World” (USA), „World Poetry 2017” (Mongolia) oraz w antologiach i almanachach w Polsce i za granicą.

Była laureatką międzynarodowego konkursu poezji w USA (2004, 2006) oraz finalistką Strokestown International Poetry Prize w Irlandii (2015). Jej tom Niebieska chwila był nominowany do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ w kategorii ORFEUSZ MAZURSKI. Uhonorowana nagrodą okolicznościową przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z okazji 20-lecia pracy twórczej oraz nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za całokształt dokonań, a szczególnie za sukcesy międzynarodowe w dziedzinie poezji.

Wydała autorski album fotografii „Okruchy” (2011), który otrzymał nominację do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival (2015). Uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotografii i miała ponad 20 wystaw indywidualnych.

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana.

Wydarzenie realizowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, współfinansowane przez Instytut Książki.

foto: Książnica Podlaska

Justyna Sawczuk
Książnica Podlaska
im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content