Czytasz
Slam poetycki – trochę poezji, trochę show

Slam poetycki – trochę poezji, trochę show

Slam poetycki – trochę poezji, trochę show

 

Slam to żywa impreza, której scenariusza nie można ani przewidzieć ani ułożyć. Poetyckie pojedynki na scenie nazwano slamami, używając słowa z turniejów bokserskich „slam” oznacza „trzask” Coraz więcej scen slamowych działa w Polsce, są w ponad 20 miastach w Polsce. W 2022 roku dołączył do nich również Białystok.

Słowo i dźwięk prezentowane na scenie po kolei przez dwie osoby a potem głosowanie publiczności, która z tych osób zwycieżyła – to główne zasady slamu. Forma utworów może być dowolna – wiersz biały, wolny lub rymowany, ballada, piosenka itd. Można wygłaszać je z pamięci lub korzystać z druku, a nawet smartfonów, jedynie własne autorskie teksty – maksymalnie w ciągu 3 minut.  Siłą slamu jest ludzki głos, gesty, mimika, dlatego zakazane jest używanie rekwizytów i instrumentów muzycznych. Wiele zależy od publiczności, która, jak powszechnie wiadomo, jest całkowicie nieprzewidywalna. Jednocześnie slamy są dobrą okazją dla amatorów, by podzielić się swoją twórczością i zmierzyć się z innymi. Bez względu na wiek.

Poezja na żywo łączy różne pokolenia wśród występujących i publiczności. Spotykają się i integrują dzięki poezji młodzi i bardzo młodzi ludzie, dojrzali i seniorzy. Bawią się świetnie, czego dowodzi każdorazowo SLAM POETYCKI BIAŁYSTOK.

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych w 1984 roku. Marc Kelly Smith z Chicago zorganizował spotkania w jazz clubie, połączone z odczytami poezji. Pierwszy slam „The Uptown Poetry Slam”odbył się dwa lata później. Od tego czasu wieczorki slamowe zaczęto organizować w innych amerykańskich miastach, szybko powił się pomysł zorganizowania mistrzostw.  Według Smitha:

Samo słowo „poezja” odpycha ludzi. Dlaczego? Z powodu tego, co zrobiły z tym szkoły. Slam oddaje je ludziom… Potrzebujemy ludzi, aby rozmawiali ze sobą poezją. W ten sposób przekazujemy nasze wartości, nasze serca, rzeczy, których się nauczyliśmy, które czynią nas tym, kim jesteśmy.

Pierwszy tego rodzaju występ w Polsce miał miejsce w 2003 roku i odbył się w Starej Prochoffni w Warszawie. Uczestników było ośmiu, a zwycięzcą został wówczas Jaś Kapela.

19 sierpnia odbył się w Poznaniu, turniej finałowy VII Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego, które organizuje Fundacja KulturAkcja na czele z prezeską Dagmarą Świerkowską-Kobus, autorką pierwszej w Polsce pracy doktorskiej o slamie poetyckim. Jest to także czołowa slamerka o pseudonimie Awałsia Aksrobmysz. Do turnieju stanęło szesnastu artystów–Turniej został przeprowadzony tradycyjnie tzw. systemem pucharowym, czyli parami, a o przejściu do kolejnej rundy decydowało powszechne głosowanie całej publiczności wyłonionych w turniejach eliminacyjnych w jedenastu polskich miastach oraz w eliminacjach ostatniej szansy, przeprowadzonych tydzień wcześniej.

Aby obejrzeć filmowy zapis turnieju należy kliknąć w zdjęcie poniżej ↓

 

-VII Ogólnopolskie Mistrzostwa Slamu Poetyckiego stanowiły przykład stałego rozwoju polskiej sceny slamowej i, moim zdaniem, rozwoju w kierunku zdecydowanie poetyckim- jak napisał recenzujący Mistrzostwa Paweł Krupka na stronie pisarze.pl

Slamy Poetyckie Białystok odbywają się w BTL Lalki – kawiarni teatralnej. 7 września wystartowało 10 osób. Do półfinału przeszli Laura Czyż, Junona, Krzysztof Puławski i Kornelia Angielczyk. W finale spotkały się Junona i Kornelia. Wygrała Junona (400 zł), ale Kornelia otrzymała nagrodę od tajemniczego sponsora – 200 zł w wyjątkowym pucharze. Kolejne slamy odbędą się 5 października i 14 listopada o godz. 18.00.
A w przyszłym roku SLAM POETYCKI BIAŁYSTOK zgłasza się do 8. Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego w Poznaniu. Od marca do lipca 2024 przeprowadzone będę turnieje eliminacyjne do Mistrzostw i wyłoniony kandydat lub kandydatka.

Bożena Bednarek
Slam Poetycki Białystok
Redakcja Poeci w Sieci

 

Żródła:
Marc Smith (poeta) – Wikipedia, wolna encyklopedia
Nowoczesna poezja współczesna, czyli slam poetycki | Lubimyczytać.pl (lubimyczytac.pl)
Slam poetycki > czym jest slam poetycki? | Ofeminin
https://pisarze.pl/2023/09/05/pawel-krupka-vii-ogolnopolskie-mistrzostwa-slamu-poetyckiego/?fbclid=IwAR33ppDo4G05FsLSkYvlmEzqAF7LomGm_GfAYhtOgLXo0xdnBLFDXEfq89Q

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content