Czytasz
„Rozmawiałam z drzewem” Edyty Ślączki Poskrobko – nowa publikacja Książnicy Podlaskiej

„Rozmawiałam z drzewem” Edyty Ślączki Poskrobko – nowa publikacja Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wydała tom poetycki „Rozmawiałam z drzewem” Edyty Ślączki Poskrobko.

 

Z recenzji Dominika Sołowieja:

Tom, którego treść spina dwie przestrzenie: wsi i miasta, rzeczywistość bliską naturze i tę od niej oddaloną, betonową, skąpaną w światłach ulicznych latarni. Który świat jest bliższy podmiotowi lirycznemu? Zdecydowanie ten pierwszy, o czym świadczą pojawiające się w tomie: „łany zboża”, „urodzajna ziemia”, „stodoła”, „wzgórze”, „przydrożna kapliczka”, „drzewa” i „las”. Związana z nimi przestrzeń, zanurzona w cykl pór roku, przesycona historią kresowej ziemi, użyźniona pracą ludzkich rąk, współgra z emocjami człowieka wrażliwego, skupionego nie na sobie, a na otaczającej go rzeczywistości, szukającego sensu w tym, co kryje w sobie natura ‒ uniwersalna siła, przesycona sacrum, pulsująca życiem, harmonizująca, włączająca, przynosząca spokój i odkupienie.

Rozmawiałam z drzewem to tom wierszy skupiony także na przestrzeni miasta, ogołoconego z zieleni, częściej zabetonowanego niż przyjaznego żywym, czującym organizmom. Ale także tam podmiot liryczny wierszy potrafi odnaleźć siebie, próbując nadać wartość temu, co widzi, nawet jeśli jest to nieustanna walka o oddech, o czyste światło i powietrze. Bo pierwiastkiem ocalającym w tej sztucznej, pozbawionej witalności przestrzeni jest zawsze drugi człowiek i to dla niego warto zrobić wszystko, by ocalić dobro, piękno i miłość.

_______________
Edyta Ślączka Poskrobko
 – poetka i opowiadaczka białostocka. Stypendystka Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu 2021 r. Z wykształcenia pedagog wczesnoszkolny. Autorka książek dla dzieci, w tym: Opowieści Magdusi, Opowieści z muzeum, Miłośnik, Gwiezdnik, Podróż na księżyc. Publikowała na łamach: „Jachtingu”, „Gońca Kresowego”, „Pamięci i trwania”, nieregularnika „Epea. Pismo literackie”. Tworzy instalacje poetyckie, współpracowała z rzeźbiarzem Dionizym Purtą oraz astrofotografem Szymonem Dykiertem i międzynarodową grupą artystów „Złota Linia”, tworząc wystawy z wierszem współistniejącym w przestrzeni wystawienniczej rzeźby, malarstwa i fotografii. Ma w dorobku monodramy: „Pieśni pragnienia”, „Moi mężczyźni”, „Monodram tramwajowy”. W 2021 r. ukazał się jej tom poetycki Rozmawiałam z drzewem, wydany przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Tom Edyty Ślączki Poskrobko jest do nabycia w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej, e-mail: dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl

Justyna Sawczuk
starszy specjalista ds. promocji
Dział Promocji i Wydawnictw
Książnica Podlaska
im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content