Czytasz
Przyznano Nagrodę ORFEUSZA MAZURSKIEGO 2021

Przyznano Nagrodę ORFEUSZA MAZURSKIEGO 2021

Decyzją jury X edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz laureatką Nagrody ORFEUSZA MAZURSKIEGO 2021 została TERESA RADZIEWICZ za tomik „Ś” wydany przez Książnicę Podlaską w Białymstoku.

Marek Zagańczyk, członek jury, napisał m.in. o tym tomie:
(…) Nie trzeba odpowiadać na pytanie kim jest „ś”. Bo wszyscy go znamy, jedni lepiej, inni trochę gorzej. Odpowiedź tkwi w wierszach Teresy Radziewicz, które są mądrą medytacją nad życiem, namysłem nad tym, co nieuchronnie je zamyka. „Ś” jest w nich od początku, od motta, od pierwszej linijki. Towarzyszy nam w lekturze, tak jak „ś” jest przy nas w życiu, w każdej jego chwili, przy każdej pogodzie.
Ale „ś” to także długa lista lekko zmiękczonych wyrazów. Bez tej litery nie byłoby świata i światła, święta i liści, świtu, boleści i samotności, ani śliwy i świadomości. Bez niej nie dałoby się śnić ani śpiewać. To „ś” w pojedynczych wyrazach jest jak śmierć w życiu każdego z nas. „Ś” czyni tylko swoją powinność, nie daje się oswoić, przychodzi, gdzie i kiedy chce. Jedno jest pewne, że o nikim z nas nie zapomni, nikogo z nas nie pominie (…).

źródło: facebook.com

O twórczości Teresy Radziewicz i tomiku „ś” więcej → TUTAJ


Redakcja poeciwsieci.pl

 

 

Zobacz też

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content