Czytasz
Projekt „Anna Markowa”

Projekt „Anna Markowa”

Projekt „Anna Markowa”

Projekt „Anna Markowa” Fundacji Teatr Palace* ma na celu promowanie twórczości literackiej oraz osoby poetki Anny Markowej, która jest związana z Białymstokiem. Promocja odbędzie się za pośrednictwem płyty muzycznej oraz filmu dokumentalnego. Wszystkie materiały będą dostępne widzom bezpłatnie na platformach internetowych oraz na nośnikach.

Płyta muzyczna będzie składała się z 8-10 utworów, wybranych wierszy Anny Markowej. Wokalnie udzielać się będzie Oskar Lasota zdolny aktor IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku. Podkłady zostaną skomponowane w klimacie ambient, psy-chill czy trip-hop. W filmie dokumentalnym wystąpią współpracownicy, rodzina i przyjaciele Anny Markowej. W filmie chcielibyśmy ukazać wciąż żywe wspomnienia i twórczość poetki oraz historię jej życia. Ten reportaż ma być pigułką wiedzy o Annie Markowej i jej twórczości.

Portal poeciwsieci.pl jest patronem medialnym tego projektu.

________
*Fundacja Teatr Palace zajmuje się szeroko pojętym teatrem oraz akcjami artystycznymi, mającymi na celu wychodzenie ze sztuką do społeczeństwa.

Anna Zofia Markowa (1932-2008) – współczesna polska pisarka, poetka, oraz wielu nagrodzonych słuchowisk, reportaży, felietonów. Debiutowała na łamach prasy w 1953 roku. Trzykrotna laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Wydała pięć powieści, tomy opowiadań, zbiory felietonów i tomiki poetyckie. Oprócz tego jej twórczość  znalazła miejsce w wielu almanachach i leksykonach. Anna Markowa jest ponadto autorką tekstów piosenek, między innymi dla Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Joanny Rawik, Marii Koterbskiej, zespołu Pro Contra. Pisarka należała do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Od 2014 roku w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku] organizowany jest Konkurs Literacki im. Anny Markowej, kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów.
Więcej o Annie Markowej → TUTAJ

Bożena Bednarek
Redakcja poeciwsieci.pl

 

 

 

Zobacz też

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content