Czytasz
Pola widzenia książki

Pola widzenia książki

Pola widzenia książki

Biblioteka może stać się nowoczesnym centrum kultury. Poezja może wchodzić w twórczą symbiozę z sztuką nowoczesną. Promocja czytelnictwa sama w sobie może być sztuką. Wymuszone zarazą izolacja i dystans mogą inicjować nowe formy komunikacji, otwarcia i uczestnictwa. Dowodzą tego „Pola widzenia książki” pod kuratorską opieką Ewy Kokot.
Wdzięczny jestem losowi, że mogłem znaleźć się w tym polu widzenia i współpracować ze świetnym zespołem Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Jest już książka podsumowująca pierwszy cykl działań, jak cały program staranna i estetycznie wysmakowana. Tak napisał o tej niecodziennej książce Krzysztof Czyżewski*.
Dostępna bezpłatnie → TUTAJ

We wstępie do książki dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek dyrektor Biblioteki Śląskiej napisał: „Pola widzenia książki” komponują słowa z widzeniem, wizją, wtajemniczeniem. Fundują się na starym indoeuropejskim przeświadczeniu, że z wiedzy wiedza idzie (sprawa etymologiczna). Interdyscyplinarny projekt, dedykowany korespondencji zmysłów i percepcji, był przygodą Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej. Poświęcony przeżyciu spotykania obrazów i sztuk słownych, retorycznych, poetycznych. Wpisany w pokrewność słów i litografii.

Trzon przedsięwzięcia stanowili zaproszeni do udziału w poszczególnych pokazach, artyści, fotograficy, poeci i pisarze.

O cyklu wystawienniczym w realnej i wirtualnej Galerii Intymnej opowiada między innymi Krzysztof Czyżewski, który podkreśla, że obraz ma dla niego zasadnicze znaczenie, podobne jak słowo. Wystawę Krzysztofa Czyżewskiego „Poezja z natury” utworzyły wiersze i czarno-białe fotografie artysty. Na inspirowanych sztuką wschodnią zwojach były wiersze i obrazy, odnoszące się do książki autora pt. „Żegaryszki”. Ekspozycja przenosi odbiorców na polsko-litewskie pogranicza, w (nie)realną krainę pomiędzy Żegarami, Krasnogrudą i Dusznicą. Widać tu nawiązanie do starojapońskiej tradycji haiga, łączącej haiku (wiersz) z obrazem. Charakterystyczne cechy haiga — skromność i surowość — dobrze oddają przesłanie artysty.

Warto poznać ten projekt. Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Polecamy, a wydano w Katowicach w 2020 roku.

Bożena Bednarek
Redakcja Poeci w sieci

foto: fragment okładki książki 
_________
*Krzysztof Czyżewski – polski pisarz, reżyser i animator działań międzykulturowych, współtwórca Ośrodka „pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze. W 2011 wraz z zespołem Pogranicza, otworzył Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Inicjator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie, Afryce Północnej i innych pograniczach świata. Wykładowca wielu uniwersytetów w Europie i USA; obecnie jest profesorem Uniwersytetu Bolońskiego i Rutgers University.

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content