Czytasz
„Poezja – Lubię to!” z dofinansowaniem

„Poezja – Lubię to!” z dofinansowaniem

Projekt „Poezja – Lubię to!” z dofinansowaniem

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na projekt „Poezja – Lubię to!”. Instytucja stworzy audycje promujące poezję.
– Projekt „Poezja – Lubię to!” jest dla mnie wielkim wyzwaniem i jednocześnie zapowiedzią przyjemnej
i ciekawej pracy. Stwarza szansę twórczej współpracy zarówno dla teoretyków jak i praktyków. Wierzę, że połączenie sił nauczycieli, filologów i aktorów Teatru Dramatycznego, da wspaniały efekt w postaci przystępnych materiałów edukacyjnych dla młodzieży oraz miłośników poezji – zauważa Piotr Szekowski, aktor Teatru Dramatycznego.

Projekt zostanie zrealizowany w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Zadanie ma na celu popularyzować czytelnictwo poprzez cykl audycji radiowych oraz internetowych. Teatr Dramatyczny chciałby przypomnieć i zachęcić czytelników do zapoznania się z dziełami epoki romantyzmu, a zwłaszcza z twórczością polskich wieszczów – Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego. „Poezja – Lubię to!” opiera się na współpracy aktorów Teatru Dramatycznego z filologami. Osoby te od lat są związane z instytucją, jak np. Magdalena Dziejma – Wicedyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku.

– Kolejny raz podejmę współpracę z Teatrem Dramatycznym. Wcześniej, wraz uczniami, brałam udział w realizacji spektaklu wyreżyserowanym przez Piotra Szekowskiego, pt. „Legiony to…”. Sama wielokrotnie brałam udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez Teatr Dramatyczny,  adresowanych do pedagogów białostockich szkół. Na gruncie tegoż teatru współpracowałam także
z aktorami Teatru Papahema przy opracowywaniu materiałów dydaktycznych, pomocnych w omawianiu
z uczniami przedstawień „Proces. Rekonstrukcja” oraz „Gallery of modern heArt” – mówi Magdalena Dziejma.

Współpraca zaowocuje stworzeniem nieszablonowego i ciekawego artystycznie cyklu zachęcającego do lektury osoby stroniące od czytania. Teatr Dramatyczny zapewnia różnorodne kanały dystrybucji. Dzięki temu, że materiały będą udostępnione w różnych miejscach, to staną się dostępne dla odbiorców z całej Polski. Ministerstwo na projekt „Poezja – Lubię to!” przyznało kwotę w wysokości 27 300 zł.

– Cieszę się, że Teatr Dramatyczny otrzymał kolejne dofinansowanie na projekt, który angażuje wiele osób, dla których bliska jest poezja. Zależało nam na tym, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego planujemy umieścić materiały na Facebooku, YouTubie oraz stronie internetowej Teatru – dodaje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

foto: Ewa Krajewska

Źródło: https://dramatyczny.pl/

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content