Czytasz
Poetyckie imieniny Anny Markowej 2021

Poetyckie imieniny Anny Markowej 2021

Po raz trzeci 26 lipca na Skwerze Anny Markowej spotkali się miłośnicy jej twórczości.

 

Podczas uroczystości otwarcia Skweru Anny Markowej w 2019 roku  powstała inicjatywa, aby w gronie przyjaciół, poetów, mieszkańców Białegostoku spotykać się w tym miejscu w dniu imienin Anny.

Tak wówczas pomysł uzasadniała Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski:

– Pomyśleliśmy sobie, że samo otwarcie skweru imieniem Anny Markowej to jest tylko jedna uroczystość, że warto by było poetkę, pisarkę, dziennikarkę, radną białostocką, upamiętniać trochę częściej. Dlatego powstał spontaniczny pomysł, aby w dniu imienin Anny poczytać wiersze Anny Markowej, które są piękne, wspaniałe.

Rok temu z powodu pandemii imieninowe spotkanie odbyło się poprzez platformę internetową. W tym roku organizatorzy – Kolegium Literaturoznawstwa Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski – na trzecią edycję plenerowych imienin Anny Markowej ponownie zaprosili na Skwer jej imienia.

Jak zwykle udział w wydarzeniu wzięli syn i synowa Anny Markowej, grupa przyjaciół pisarki i miłośnicy jej twórczości.

Plenerowe imieniny Anny Markowej mają swój niepowtarzalny klimat. Zasadnicza część to wspólne czytanie jej utworów  – przyniesionych przez uczestników lub wylosowanych z tych przygotowanych przez organizatorów. W naturalnym otoczeniu, w parkowej zieleni i tętniącej życiem ulicy słowa poetki brzmią szczególnie. Jak zauważył prof. Krzysztof Korotkich, otwierając tegoroczne spotkanie, to wrzucanie piękna w otaczającą rzeczywistość.

Zgromadzeni na Skwerze mogli przypomnieć sobie kilkanaście utworów Anny Markowej, m.in. Siódme niebo, Zanurzenie, Dowcip, Tęczę, Milczenie, Normalne zwykłe przemijanie, Krótko trwało.

Jolanta Maria Dzienis, występując w imieniu Stowarzyszenia Szukamy Polski, przywołała jeden z niedawno odkrytych przez rodzinę poetki limeryków, zachęcając do lektury pozostałych na portalu poeciwsieci.pl

Krystyna Konecka, autorka cyklu sonetów  Isabelle, mon amour,  zapraszała do zapoznania się z jej artykułem „Anny Markowej pisanie z pamięci”, który znaleźć można na portalu pisarze.pl

W tym roku na uczestników plenerowych imienin autorki Nikt nie lubi Kasandry czekało wiele niespodzianek.

Na początku każdy otrzymał cztery pocztówki z wierszami Anny Markowej.

Nową inicjatywą był konkurs wiedzy na temat życia i twórczości pisarki, przeprowadzony przez Pana Lecha Marka. Nagrodą był wydany już pośmiertnie tom opowiadań  Anny Markowej Śmierć.

Poetyckie imieniny miały też akcent muzyczny. Zgromadzeni na uroczystości usłyszeli dwa utwory z płyty nagranej w ramach projektu „Anna Markowa” Fundacji Teatr Palace, którego celem jest promowanie twórczości literackiej oraz osoby poetki. Płyta zawiera dziesięć utworów autorki „Braci najmniejszych”. Podkład muzyczny zapewnił Michał Dąbrowski, młody reżyser i kompozytor, wokal – Oskar Lasota, aktor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku.

Relację na żywo z wydarzenia prowadził Dominik Sołowiej z Małgorzatą Wenclik.
Można ją obejrzeć  – TUTAJ

Teksty Anny Markowej śpiewało wielu polskich wykonawców, m.in. Joanna Rawik, Maria Koterbska, Irena Santor, Maryla Rodowicz, Sława Przybylska, zespół „No To Co”. Cieszy fakt, że jej poezja inspiruje także współczesnych młodych artystów.

Kolejne poetyckie imieniny Anny Markowej za rok.  Ale  może wcześniej spotkamy się na  Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Anna Markowa. Życie i twórczość”, która odbędzie się 19 listopada 2021 roku na Uniwersytecie w Białymstoku.

Bożenna Krzesak-Mucha
Redakcja Poeci w sieci

foto: Maria Beręsewicz

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content