Czytasz
Poeta o Poecie

Poeta o Poecie

 

Poeta o Poecie

Na różnego rodzaju spotkaniach, a to autorskich, czy też towarzyskich, ciągle podkreślam, że jestem szczęściarzem. Szczęściem nazywam spotkania z ciekawymi ludźmi, nawiązaną z nimi relacją, a niejednokrotnie przyjaźnią. Wielki wpływ na  kształtowanie mojej osobowości mieli: profesor Jan Danecki i Jego Małżonka, Maria; mówiłem do Nich: „Tato, Mamo!” Bez wątpienia wpłynęli też na mnie ksiądz Jan Twardowski, profesor Andrzej Strumiłło, który – był dla mnie wzorem pracy, oraz Profesor Wiktor Zin – mógłbym Go słuchać i słuchać. Było też wielu innych….

Lecz moim zamysłem na teraz jest Wiesław Szymański, którego poznałem w Bibliotece Wojewódzkiej (Książnicy Podlaskiej), jak mówiliśmy – u Janka Leończuka. U Jana można było poznać całą masę Twórców z regonu i nie tylko. Dzisiaj, kiedy Jan odszedł na emeryturę, brakuje takiego miejsca, a szkoda.
Wiesiek Szymański był zawsze skromnym człowiekiem – zawsze z uwagą wysłuchał każdego rozmówcy i był bardzo słowny. Pewno dożo czytał, gdyż wiadomości jakie posiadał były niesamowite, szczególnie te z dziedziny literatury – potrafił zainteresować jakimś tytułem tak, że z przyjemnością poszukiwałem danej książki, czy też autora. W swojej bibliotece domowej posiadam wiele tytułów Wiesława Szymańskiego, opatrzonych Jego dedykacją i autografem. Przed  kilkoma dniami miałem sen z osobą Wiesława Szymańskiego i Jego słowami: „A ja w niebie mam twój portret”.

Wiesławie, a my tutaj na ziemi  posiadamy Twoje książki.  Z  szacunkiem i pasją czytamy je i sercem wspominamy Ciebie. A ja osobiście jestem szczęściarzem, gdyż w swoim życiu spotkałem  Ciebie.

Józef Zenon Budziński

foto:  Wiesław Szymański – Polskie Radio Bialystok
_____________
Wiesław Szymański (1957 – 2013) –  poeta, dramaturg, felietonista, autor słuchowisk radiowych. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Słuchowisko Radiowe „Nad Odrą i Bałtykiem” (Szczecin, 1998). Wyróżniony w Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka (Leszno, 2000). Wydał tomy wierszy: Witraż Wileński (1994), Icones barbarae (1994), Rymy pluralisty. Wiersze satyryczne (1994), Dedykacje (1995), Podróż na Wschód (1996) – Nagroda Literacka Prezydenta Białegostoku imienia Wiesława Kazaneckiego , Dzień nie odchodzi, noc nie chce przyjść (1997), Wiersze nowe (1998), Limeryki (2000), Niska 13B (2001), Wiersze (2003), Miejsca (2006) oraz I po balu. Słuchowiska radiowe (2000), Mam do powiedzenia. Wybór felietonów radiowych (2005). Słuchowisko poetyckie Madonna w gazetę zawinięta, zrealizowane na podstawie wierszy z tomu Icones barbarae, znalazło się w finale IX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” (Sopot, 2009). W Archiwum Polskiego Radia Białystok jest kilkadziesiąt głosów artystów i niezwykłych ludzi, których w ciągu 33 lat pracy w rozgłośni zdążył nagrać i zaprezentować.

Józef Zenon Budziński: poeta, eseista, animator życia literackiego, teolog, z zamiłowania bibliofil, wielbiciel malarstwa, rzeźby oraz sztuki regionalnej, autor publikacji poetycko-eseistycznych . Debiutancki tom wierszy „Szukam Twoich śladów” wydał w Lublinie w 2004 roku. Najnowszy -ósmy już -tomik poetycki z 2019 r. nosi tytuł „Spojrzenie słów”.

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content