Czytasz
PODRÓŻE PO KULTURZE I LITERATURZE Z JANINĄ OSEWSKĄ

PODRÓŻE PO KULTURZE I LITERATURZE Z JANINĄ OSEWSKĄ

Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, w ramach cyklicznych Śniadań z Wizytówką, 9 września zorganizowało spotkanie z Janiną Osewską Po raz pierwszy Kobietą Inspiracją była przedstawicielka świata kultury. Niezwykłe miejsce spotkania: Muzeum Pamięci Sybiru i niezwykła Kobieta przyciągnęły uwagę ponad 100 uczestniczek (na planowanych wcześniej 50 miejsc).

Uczestniczki spotkania z Janiną Osewską


Z Janiną Osewska rozmawiała Bożena Bednarek. Głównym motywem rozmowy była podróż. Nie tylko każda wędrówka, służąca zyskaniu wiedzy o świecie, ale też wyprawa, wiodąca do poznania nas samych i najbliższego otoczenia. „Może się okazać, że szukamy miejsc daleko od domu, a nie znamy piękna i historii miejsc wokół nas. Byłam w wielu miejscach świecie, ale najbardziej kocham okolice Augustowa” – powiedziała poetka.

Poetka, animatorka życia literackiego, podróżniczka, fotograf urodziła się i mieszka w Augustowie. W tym roku (2021) otrzymała tytuł Ambasadora Miasta Augustowa. Jej wiersze były tłumaczone na język angielski, niemiecki, ukraiński, białoruski, litewski, czeski, mongolski, hiszpański, portugalski, kaszubski, górnołużycki. Publikowała w polskich pismach literackich oraz w Czechach, Australii, USA, Kanadzie, Argentynie, Indiach, Litwie, na Ukrainie, a także w antologiach i almanachach w Polsce i za granicą (Czechy, Litwa, Mongolia, Liban, Indie, Argentyna, USA). Była gościem międzynarodowych festiwali i kongresów poezji w Polsce, Irlandii, USA, Mongolii, Indiach oraz na Litwie.

Była beneficjentką programu „Kultura polska na świecie” realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie (2017, 2019). W 2018 roku otrzymała tytuł Osobowość Roku 2017 w kategorii Kultura. W dziedzinie poezji była nagradzana w USA (2004, 2006), w Libanie (2019), w Irlandii (2015), Argentynie (2020). W roku 2019 otrzymała nagrodę od The World Academy of Art & Culture i World Congress of Poets podczas 39 World Congress of Poets w Indiach.

Podróż to także ciągła zmiana, poszukiwanie nowych pasji, umiejętności a nawet aktywności zawodowych. Janina Osewska ukończyła Politechnikę Białostocką oraz Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim i Podyplomowe Studium z zakresu informatyki na Politechnice Warszawskiej. Kierowała Szkołą Podstawową nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie. Prowadziła Szkolny Klub Turystyczny „Włóczykij” (od 1993). Od 2004 prowadzi Kawiarenkę Literacką.

Motyw podróży można interpretować na dwóch poziomach — dosłownym i metaforycznym. W warstwie dosłownej chodzi oczywiście o przemieszanie się z miejsca na miejsce. Istotniejszy jest jednak wymiar metaforyczny. Podróż ma bowiem bardzo często wymiar duchowy i wiąże się z duchową przemianą. Tu mocne wejście czyni poezja i fotografia.

Janina Osewska opublikowała tomy wierszy: „W stronę ciszy” (2003), „Do czasu przyszłego” (2007), „Okruchy” (2011), Tamto” (2015), „Niebieska chwila” (2017) (2017) oraz „Jaśnienia” (2020).

Pocztówka z wierszem „Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki

Uczestniczki Śniadania z Wizytówką otrzymały od autorki upominek – pocztówkę z pewnym szczególnym wierszem, przetłumaczonym na 15 języków: „Kobieta w sukience zapinanej z tyłu na guziki”.

Podróż w czasie – od Politechniki, Informatyki, Studiów Pedagogicznych przywiodła autorkę do założenia Fundacji Słowo i Obraz, która wydaje książki, organizuje wydarzenia poetyckie i spotkania w kawiarni literackiej..
„To wszystko są kolejne etapy wielkiej podróży mojego życia” – powiedziała podczas potkania.

Miejsca tej podróży oprócz słowa opisuje również fotografią. W 2011 wydała bowiem autorski albumu fotografii „Okruchy”, który był nominowany do tytułu „Najpiękniejsza książka roku” w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Ahtens Photo Festival 2015.

Tradycja wędrówki pielgrzyma sięga do mitologicznego toposu homo viator, tzn. człowieka- tułacza, wędrowca. Dlatego spotkanie w Muzeum Pamięci Sybiru nabrało szczególnego znaczenia. Syberia – kraina odległa, Sybir to los wygnańca – tułacza. Janina Osewska oraz inne uczestniczki Śniadania z Wizytówką miały okazję przedpremierowo zobaczyć muzealną ekspozycję, do czego zaprosił wszystkie panie Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Redakcja Poeci w Sieci

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content