Czytasz
Po co nam nagrody literackie?

Po co nam nagrody literackie?

Po co nam nagrody literackie?

Na to pytanie odpowiedzą uczestnicy dyskusji, która odbędzie się 13 maja o godz. 18 na profilu FB Białostockiego Ośrodka Kultury, w ramach obchodów 30-lecia Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

W spotkaniu wezmą udział Eliza Kącka, Justyna Sobolewska, Przemysław Czapliński i Marek Kochanowski. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

Uczestnicy debaty skoncentrują się na tematyce nagród literackich. Będą odpowiadać na pytania takie jak: jaką rolę odgrywają nagrody w polskim życiu literackim, jak buduje się ich prestiż, według jakich kryteriów wartościować literaturę. Podzielą się też swoimi doświadczeniami związanymi z zasiadaniem w jury konkursów literackich. Opowiedzą o kontrowersyjnych werdyktach kapituł konkursowych z ostatnich lat. Zastanowią się wspólnie nad tym, czy skandale sprzyjają nagrodom.

Eliza Kącka jest adiunktem na Wydziale Polonistyki UW, członkinią Zarządu Głównego TLIAM i kapituły Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Justyna Sobolewska to krytyczka literacka i dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”, zasiadająca w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Przemysław Czapliński to profesor zwyczajny, historyk literatury XX i XXI wieku, tłumacz i krytyk literacki. Z kolei Marek Kochanowski jest profesorem na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, literaturoznawcą, eseistą, animatorem kultury. To wieloletni członek kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska to literaturoznawczyni pracująca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku w Zakładzie Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych. Od 2011 r. zasiada w kapitule białostockiej nagrody literackiej.

Profil Białostockiego Ośrodka Kultury na → Facebooku

źródło: bialystok.pl

foto: pixabay.com

poeciwsieci.pl

Przewiń do góry
Skip to content