Czytasz
O poezji podczas Festiwalu Literackiego Zebrane

O poezji podczas Festiwalu Literackiego Zebrane


XI edycja Festiwalu Zebrane była inna niż wszystkie, Fabryka Bestsellerów – główny organizator Festiwalu – musiała w tym roku przesunąć termin wydarzeń i zapewnić reżim sanitarny, stąd mało ludzi w Zmianie Klimatu. Odstępy musiały być. Chęć na bezpłatne wejściówki trzeba było wcześniej zgłosić mailem. Dla tych, którzy nie weszli, przygotowano transmisję on-line.

Podczas Festiwalu – od lewej: Teresa Radziewicz, Józef Zenon Budziński, Bożena Bednarek, Eligiusz Buczyński, Krzysztof Puławski

 

Jak ocenić całą XI edycję, wiedzą pewnie Ci, którzy byli na wszystkich spotkaniach. Parę słów o spotkaniu z prof. Piotrem Śliwińskim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu warto napisać, bo w sporej części sobotni wieczór 5 września, poświęcony był poezji i poetom współczesnym.

A na sali, zupełnie tego wcześniej nie planując, spotkała się czwórka poetów, bohaterów naszego cyklu „Poeci w sieci” : Teresa Radziewicz, Józef Zenon Budziński, Eligiusz Buczyński i Krzysztof Puławski. Była też inicjatorka tego projektu – Bożena Bednarek.

Prowadząca spotkanie z prof. Śliwińskim – Dorota Sokołowska z Radia Białystok –  tak go przedstawiła:
– Jest to jeden z najciekawszych profesorów, który promuje literaturę nie tylko wśród studentów. Jest człowiekiem pióra i czytania.

Profesor lubi poezję i ceni poetów. W domu ma kilka szaf zapełnionych tomikami z wierszami. Przyznaje też, że poezja jest trudniejsza niż proza, a poetom w Polsce nie jest łatwo.

W czasie spotkania dyskutowano m.in. o edukacji w czasach zarazy i o tym, jak skłonić młodych ludzi do czytania, jak promować poezję i co znaczy nagroda w konkursach poetyckich oraz o tym, czy oddzielać biografię autora, wspomnienia o nim od jego dzieł.

Poetom potrzebne jest miejsce do publikacji utworów – kiedyś taką rolę spełniał w województwie podlaskim Nieregularnik „Kartki”, zaś prof. Śliwiński na zaproszenie „Kartek” i Bogdana Dudki bywał przed wielu laty w Białymstoku.

Była też mowa o procesie wypychania poezji na margines kultury współczesnej; zamiast kolumny z wierszem mamy często reklamy lub wieści o celebrytach. Przykładem kraju, który sobie z tym poradził, i w którym wydaje się czasopisma literackie, są Czechy. W Niemczech dodatki literackie do dużych gazet ukazują się regularnie i w tych gazetach jest miejsce na omawianie nowości literackich. W Szwecji zwraca uwagę metro a w nim cała masa ludzi czytających. Ale to, co naprawdę jest intersujące, to lokalne szwedzkie gazety, które publikują dużo recenzji nowych książek.

O poziomie czytelnictwa w Polsce prof. Śliwiński powiedział:
– Ten poziom zawsze był taki. Tylko kiedyś ludzie nie przyznawali się, że nie czytają, a teraz nie przyznają się, że czytają (…) To, co nazywamy czytelnictwem, czy humanizowaniem, jest w gruncie rzeczy propagowaniem podmiotowości, wolności, krytycznego myślenia.

W Polsce wydaje się masę na kulturę, zloty, zjazdy, eventy, czasami są to pieniądze, który pokryłyby dotowanie czasopism poświęconych literaturze, w tym poezji.

Link do filmowego zapisu spotkania z prof. Piotrem Śliwińskim przygotował na profilu Facebookowym organizator Festiwalu – Fabryka Bestsellerów.
_
Na fotografii głównej – od lewej stoją: Eligiusz Buczyński, Bożena Bednarek, Józef Zenon Budziński,
Dorota Sokołowska, prof. Piotr Śliwiński, Krzysztof Puławski, Teresa Radziewicz.

                                                                                    Bożena Bednarek
                                                                                    Redakcja „Poeci w sieci”

Zobacz też

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content