Czytasz
Nominacja do Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ

Nominacja do Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ

Nominacja do Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ: Jacek Podsiadło, Andrzej Kramarz „Człowiek, który odjechał” (Wydawnictwo Czarne)

Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewnie k. Ostrowca Świętokrzyskiego, pracował w hucie, na budowach, prowadził audycje w Polskim Radiu w Opolu, gdzie mieszka od 1990 roku. W latach 80. współpracował z pacyfistycznym i ekologicznym ruchem „Wolność i Pokój”, od 1991 związany z „bruLionem”. Felietonista Tygodnika Powszechnego. Od 2023 r. prowadzi osobistą stronę pod adresem jacpo.pl. Jest laureatem wielu konkursów literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla, Nagrody Kościelskich, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2015 i 2017, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015 (ex aequo z Romanem Honetem), pięciokrotnie nominowany do Nagrody Nike (1999, 2000, 2006, 2015 i 2017), a także za debiut prozatorski do Nagrody Gdynia w 2009 roku.

„Człowiek, który odjechał” jest wspólną książką Jacka podsiadły i fotografa Andrzeja Kramarza.

„(…) to opowieść o wędrówce w przestrzeni i czasie, o byciu w drodze, o wolności, jaką daje wyruszenie w świat. Jest to też opowieść o realnych podróżach poety i fotografa – również o tych, które odbyli razem. (…) Człowiek, który odjechał mówi o patrzeniu – uważnym, odsłaniającym realność świata. I o istnieniu, które wychodzi nam naprzeciw, kiedy jesteśmy w drodze”

Prof. Paweł Próchnik

Źródła:
culture.pl
Przewiń do góry
Skip to content