Czytasz
Narodowe Czytanie 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

Narodowe Czytanie 2020 – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

Promocja czytelnictwa polskiej klasyki, to główne założenia Narodowego Czytania. To apel, aby książek nie odkładać w kąt i nie zastępować jej komputerami. To prezentacja najlepszych dzieł polskiej literatury.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), Lalkę Bolesława Prusa (2015), Quo vadis Henryka Sienkiewicza (2016), Wesele Stanisława Wyspiańskiego (2017), Przedwiośnie Stefana Żeromskiego (2018) i Nowele polskie– zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego (2019).
Należy też wspomnieć, że Akcja Narodowe Czytanie 2018  miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Para Prezydencka zaprosiła ponadto, do lektury przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Okładki wydań Balladyny Juliusza Słowackiego

W tym roku Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki, Dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku – Jolanta Gadek, oraz Burmistrz Miasta Supraśla – Radosław Dobrowolski, zapraszają na Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Odbędzie się ono 5 września 2020, o godz. 16.00, na rynku w Supraślu.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Afisz Narodowego Czytania 2020

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, mieszkańcy Supraśla oraz województwa podlaskiego. W programie m.in.: wręczenie nagród laureatom konkursu poetyckiego „Katyń – słowo i pamięć”, czytanie fragmentów „Balladyny” (przewidziano nagrody dla uczestników), kiermasz książek za 1 zł i inne atrakcje. Można też będzie zdobyć ostatni tomik poezji Teresy Radziewicz „ś”.

Scenariusz wydarzenia przygotowała Justyna Godlewska-Kruczkowska – aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Obchody akcji Narodowe Czytanie 2020 w Supraślu poprowadzi Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki.

Honorowy patronat nad akcją Narodowe Czytanie 2020 objęła Para Prezydencka.

Współorganizatorzy przedsięwzięcia: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki, Podlaski Instytut Kultury, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Teatr Wierszalin w Supraślu, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Patronat medialny: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, BIA 24 oraz Wrota Podlasia.

Źródła:
Narodowe Czytanie
Książnica Podlaska

 

opracowała: Jolanta Maria Dzienis

Przewiń do góry
Skip to content