Czytasz
Nagrody XI edycji Orfeusza rozdane

Nagrody XI edycji Orfeusza rozdane

Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – Orfeusz – została utworzona w 2011, a przyznawana jest od 2012 za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które ORFEUSZ chce promować i rozwijać.

Przyznawana jest w dwóch kategoriach:

  1. Orfeusz za najlepszy tomik roku,
  2. Orfeusz Mazurski za najlepszy tomik, będący dziełem twórcy z Polski północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie).

Zwycięzcom, oprócz nagród pieniężnych, wręczane są statuetki zaprojektowane przez Rafała Strumiłłę, wybitnego artystę malarza, grafika, rzeźbiarza, poetę, pisarza, fotografika, wydawcę książek.
Nagrodę otrzymują autorzy najlepszych tomów poetyckich napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim.

Wyboru twórców nominowanych oraz laureatów dokonuje jury złożone z literaturoznawców, poetów, krytyków literackich  i redaktorów.W tym roku, decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Agnieszka Kosińska, Anna Legeżyńska, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk,  laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2021 został Zbigniew Machej za tom 2020 wydany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi.

Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) odebrał Michał Fałtynowicz za tomik Traktat barbarzyńcy opublikowany przez  Książnicę Podlaską.

W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród  zwyciężył Michał Muszalik, autor tomiku Hotel Globo wydanego przez Bibliotekę ŚląskąSpotka się on z czytelnikami na jesiennym wieczorze autorskim.

Gala wręczenia nagród odbyła się 30 lipca na plenerowej scenie przy Muzeum w Praniu.

Szczegóły: orfeusz-nagroda.pl

Redakcja Poeci w sieci

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content