Czytasz
Nagrody X edycji Orfeusza rozdane

Nagrody X edycji Orfeusza rozdane

„Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – Orfeusz” została utworzona w 2011, a przyznawana jest od 2012 za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Nazwa i patron nagrody zakreślają obszar zjawisk poetyckich, które ORFEUSZ chce promować i rozwijać.

Przyznawana jest w dwóch kategoriach:

  1. Orfeusz za najlepszy tomik roku,
  2. Orfeusz Mazurski za najlepszy tomik, będący dziełem twórcy z Polski północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie).

Zwycięzcom, oprócz nagród pieniężnych, wręczane są statuetki zaprojektowane przez Rafała Strumiłłę, wybitnego artystę malarza, grafika, rzeźbiarza, poetę, pisarza, fotografika, wydawcę książek.
Nagrodę otrzymują autorzy najlepszych tomów poetyckich napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim.

Wyboru twórców nominowanych oraz laureatów dokonuje jury złożone z literaturoznawców, poetów, krytyków literackich  i redaktorów.

W tym roku, decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Anna Legeżyńska, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk,
laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2020 został Andrzej Kopacki za tom Sonety, ody, wiersze dla Marianny, wydany przez Wydawnictwo Forma ze Szczecina.

Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Teresa Radziewicz za tomik Ś, opublikowany przez  Książnicę Podlaską.

W głosowaniu internautów oraz uczestników gali przyznania nagród  zwyciężył Józef Baran, autor tomiku W wieku odlotowym. Spotka się on z czytelnikami na jesiennym wieczorze autorskim.

Szczeóły  Gala nagrody Orfeusz 2021

Redakcja Poeci w sieci

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content