Czytasz
Nagrody Literackie Prezydenta Białegostoku imienia Wiesława Kazaneckiego rozdane

Nagrody Literackie Prezydenta Białegostoku imienia Wiesława Kazaneckiego rozdane

W Łączniku pojawiają się propozycje i rekomendacje. Coś co może połączyć poetki i poetów, konkursy poetyckie, zaproszenia na ciekawe spotkania, seminaria, festiwale a także wskazania ciekawych portali literackich lub lektur.

Wiesław Kazanecki

 


W niedzielę, 23 sierpnia 2020, w kinie Forum została wręczona 29. Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2019 roku.

Prezydent Miasta Białegostoku, uwzględniając opinię kapituły, przyznał nagrodę literacką za 2019 rok.

Okładka tomiku Niny Manel – Transparty

Laureatem w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku nagrodę otrzymała Nina Manel za tom poetycki „Transparty” (za udane połączenia kognitywistyki z feminizmem i akademii z dyskoteką). Nina Manel urodziła się w Lublinie. Na co dzień jest neurokognitywistką, zajmuje się neuroplastycznością i przekaźnictwem biochemicznym układu nerwowego. Została wyróżniona w konkursie na sztukę teatralną „Szukamy polskiego Szekspira”. Mieszka w Krakowie.

Okładka książki Agnieszki Pajączkowskiej

Natomiast laureatem nagrody w kategorii najlepsza książka roku została Agnieszka Pajączkowska za pozycję „Wędrowny zakład fotograficzny” (za uchwycony w języku, pełen empatii, projekt socjologiczny).

Podczas uroczystości wręczania nagród, prezydent miasta Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, powiedział:

– Z całego serca gratuluję nagrodzonym. Gratuluję też wszystkim autorom, których książki zostały zgłoszone do tej białostockiej nagrody. Nieustannie cieszy nas tak duże zainteresowanie tą nagrodą. Otrzymaliśmy prawie osiemdziesiąt wniosków w dwóch kategoriach. 

Do tegorocznej nagrody, w każdej z kategorii ( najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku i najlepsza książka roku) wpłynęło po 38 wniosków, zgłaszających 34 książki. Nominowanych było 8 tytułów. W kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku: „Środki transportu” (Magdalena Kicińska), „Transparty” (Nina Manel), „Czarny organizm” (Juliusz Pielichowski), „Wtracenie” (Przemysław Suchanecki) i „Godzina wychowawcza” (Tomasz Ważny). Zaś w kategorii najlepsza książka roku: „Wędrowny zakład fotograficzny” (Agnieszka Pajączkowska), Wszystkojedność” (Grzegorz Sobaszek) i „Dropie” (Natalka Suszczyńska).

Kapituła obradowała w składzie: Dawid Bujno, Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Zofia Król, Piotr Paziński, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – przewodnicząca oraz Anna Pieciul – sekretarz.

Uroczyste ogłoszenie laureatów nagrody literackiej im. Wiesława Kazaneckiego odbyło się podczas gali w kinie Forum przy ul. Legionowej 5. Spotkanie uświetnia występ Kuby Badacha.
_
źródło www.bialystok.pl

 

opracowała: Jolanta Maria Dzienis

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content