Czytasz
Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego

Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego

W Łączniku pojawiają się propozycje i rekomendacje. Coś co może połączyć poetki i poetów, konkursy poetyckie, zaproszenia na ciekawe spotkania, seminaria, festiwale a także wskazania ciekawych portali literackich lub lektur.

Wiesław Kazanecki

 

Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2019 roku odbędzie się 23 sierpnia 2020 w sali kina Forum przy Białostockim Ośrodku Kultury, przy ulicy Legionowej 5.
Uroczystość uświetni koncert Kuby Badacha.
Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznego Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.
Laureatów poznamy podczas gali.

W związku z licznymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, w tym roku liczba dostępnych miejsc na sali kina Forum będzie ograniczona. Nadal obowiązuje konieczność zachowania dystansu społecznego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa podczas całej uroczystości.

Wiesław Kazanecki – strona wieslaw-kazanecki.pl

Po raz pierwszy nagrodę za najlepszą książkę poetycką 1991 roku wręczono 31 stycznia 1992 roku, w przeddzień trzeciej rocznicy śmierci Wiesława Kazaneckiego.

Z inicjatywą ustanowienia nagrody Jego imienia wystąpili w 1991 roku do Prezydenta Miasta Białegostoku przyjaciele poety. Idea przyświecająca pomysłodawcom – chęć upowszechniania twórczości Kazaneckiego- spotkała się tu z wolą lokalnego samorządu, a mianowicie prezentowania i promowania dokonań lokalnych środowisk twórczych. W ten sposób nagrodę literacką – za najlepszą książkę poetycką minionego roku – mogli odtąd otrzymywać twórcy związani z Białymstokiem – urodzeni albo mieszkający tutaj, lub których twórczość dotyczyła naszego miasta.

Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest corocznie za dokonania w dziedzinie literatury żyjącym twórcom, w dwóch kategoriach:

  1. za najlepszą książkę roku, spośród wszystkich gatunków literackich, twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też się tu urodzili czy zamieszkują albo których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem, oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku. Z udziału wyłączone są antologie, opracowania, publikacje naukowe oraz albumowe;
  2. za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku, rozumiany jako pierwszy wydany tom danego autora.

Nagroda Literacka przyznawana jest za książki wydane pomiędzy 1 stycznia, a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania Nagrody Literackiej, także w formie elektronicznej (e-booka), w języku polskim. Nie uwzględnia się maszynopisów książek.

W 2019 roku na Konkurs wpłynęło łącznie 76 wniosków w obu kategoriach. W każdej – po 38 wniosków, zgłaszających 34 książki.

źródła:
bialystok.pl
wieslaw.kazanecki.pl

opracowanie: Jolanta Maria Dzienis

Zobacz też

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content