Czytasz
Motyw babci w literaturze i poezji – zaproszenie na spotkanie on-line

Motyw babci w literaturze i poezji – zaproszenie na spotkanie on-line

Motyw babci w literaturze i poezji


21 stycznia obchodzony jest Dzień Babci– niezwykle ważnej postaci w życiu każdej i każdego z nas.

Śmiało można powiedzieć, że w dużej mierze to babcia prowadzi nas „za rękę” przez życie, najpierw to dziecięce, wolne od trosk, pełne cukierków i innych smakołyków, niejednokrotnie przemycanych dla ukochanej wnusi, czy wnusia, wieczorów zapamiętanych przytulaniem się do babci, słuchaniem bajek i opowieści… Prawdą jest też, że na dzieciństwie wpływ babci na nasze życie się nie kończy, bywa, że w życiu dorosłym dalej prowadzi nas „za rękę”, nawet, jeśli nie możemy się już do niej przytulić i z nią pobyć, bo odeszła…

Nic więc dziwnego, że 21.01 2021, tego szczególnego dnia i szczególnego wieczoru, chcemy porozmawiać z Państwem o motywie babci w literaturze i poezji.
Zaszczyci nas swoją obecnością grono ekspertek i ekspertów tematu*. Bądźcie z nami koniecznie. Spotykamy się zdalnie o 19.00 – link do spotkania:
https://us02web.zoom.us/j/87397031186?pwd=K1lQamFmdkE2YmtpSGVSalpOOFRwQT09

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Babcia

Za lat pięćdziesiąt siądzie przy fortepianie
(będzie miała wówczas wiosen siedemdziesiąt cztery)
babcia, co nosiła jumpery
i przeżyła wielką wojnę nudną niesłychanie.
Babcia, za której czasów jeździły tramwaje,
Samolot pierwszych kroków uczył się po niebie,
A ludzie przez telefon mówili do siebie,
Nie widząc się nawzajem.
Babcia pamiętająca Krakusa i Wandę,
A w każdym razie Piłsudskiego i Focha,
Która się upajała jazz-bandem i odbierała listy od listonosza,
Której młodość zeszła marnie, bez kikimobilu,
Biofonu, wirocyklu i astrodaktylu,
Wpatrzona w film swój zblakły z uśmiechem tęsknoty,
Zagra na fortepianie staroświeckie fokstroty.
                                               (z tomu: Różowa magia, 1924)


________
*dr Marta Białobrzeska – absolwentka polonistyki UwB, która pracę magisterską poświęciła postaci z jednej z czołowych polskich feministek, a której tytuł brzmi: „Problem sztuki i artysty w twórczości Narcyzy Żmichowskiej”. Doktoryzowała się już broniąc rozprawy” Mitologizacja biografii Antoniego Malczewskiego w literaturze polskiej XIX i XX wieku”, pracę dyplomową zaś, ukończywszy studia wiedzy o kulturze na Wydziale Filologicznym UwB, dedykowała kobietom w mediach: „Medialne wizerunki kobiet”. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, należy do stałych współpracowników Katedry Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”,  realizuje warsztaty i szkolenia adresowane do nauczycieli ekspercko edukując w zakresie metodyki nauczania języka polskiego oraz zagadnień pedagogicznych i psychologicznych. Znawczyni literatury i poezji, wielbicielka języka ojczystego, w sposób szczególny zainteresowana literacko i badawczo tematyką biografii oraz literatury XIX wieku, literaturą współczesnej i literatury dla dzieci i młodzieży. Kieruje się piękną misją: „zaszczepiać w moich podopiecznych zainteresowania kulturą i sztuką oraz wpajać im przekonania, że mogą być nie tylko odbiorcami, ale także twórcami kultury, wszakże: „Sztuka trwa i także ty dopisać możesz wers” (Walt Whitman).

dr hab. Krzysztof Korotkich – od 2020 prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. kształcenia, historyk literatury, wykładowca akademicki, pracował w Kolegium Literaturoznawstwa Wydziału Filologicznego UwB i Katedry Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” Pracowni Komparatystyki Kulturowej, autor licznych studiów, szkiców i artykułów naukowych dedykowanych poezji i literaturze i książki „Wyobraźnia apokaliptyczna Juliusza Słowackiego. Obrazy – wizje – symbole.” Wśród jego bogatego dorobku znajdują się opracowania poświęcone tematyce kobiecej, wzmacniające herstorię naszego miasta i regionu, jak: „Halina Krukowska (1937–2019). Wspomnienie.” podarowane niezapomnianej humanistce, wyznającej Piękno, pani profesor UwB, o której zdaniem autora „trudno mówić w czasie przeszłym”, choć „pocieszający jest fakt, że dzieło, które rozpoczęła jako badaczka oraz nauczycielka akademicka, pozostaje poza działaniem czasu” czy „Kwaśne pomarańcze „W Białymstoku”. O mało popularnym wierszu Agnieszki Osieckiej” – tekst poruszający zagadkowy aspekt twórczości utalentowanej poetki, którą wszyscy znamy, postrzeganej często niesprawiedliwie w roli autorki tekstów popularnych piosenek, a odsłaniający jej realny potencjał, wg autora czekający na odkrycie: „poetka porusza tematy trudne, używając języka metafory, ironii, a także całego literackiego warsztatu potrzebnego do stworzenia poezji wysokiej” czy w końcu Annie Markowej, poetce z Lublina, która jednak „wybrała Białystok na swoją twórczość, na swoje życie”. Organizator licznych konferencji przeznaczonych literaturze i poezji. Sam o sobie pisze: „Badam fenomeny wyobraźni literackiej”.

Bożena Bednarek – mgr filologii polskiej, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – Filii w Białymstoku, jedna z nas, założycielek 100-lecia Kobiet i Podlaskiej Księgi Kobiet. Zakochana w literaturze pięknej i poezji humanistka, przez niemal całe życie zawodowe związana z mediami specjalistka od promocji i komunikacji i dziennikarka radiowa i telewizyjna. Inicjatorka Podlaskiej Telewizji Pozarządowej i wielu kampanii promocyjnych organizacji społecznych. Aktywistka i działaczka sektora pozarządowego, kiedyś prezeska zarządu Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok dziś redaktorka naczelna portalu Podlaski Senior, i członkini Zarządu Stowarzyszenia Szukamy Polski. Prowadzi Klub Czytelniczy Ex Libris, zorganizowała projekt Poeci w sieci, biega na festiwale i spotkania literackie. Zaangażowana w budowanie aktywności obywatelskiej seniorek i seniorów, nieustannie promująca w środowisku poezję i literaturę.

Spotkanie poprowadzi Dorota Ostrożańska, w życiu zawodowym trenerka i mentorka biznesu, od 27 lat związana z branżą sprzedaży i zarządzania, w życiu pozazawodowym jedna z inicjatorek „100-lecia Kobiet i założycielka Herstorycznego Białegostoku – przestrzeni popularyzowania wiedzy o niezwykłych kobietach, które żyły, mieszkały, tworzyły, działały w Białymstoku, o których niewiele wiemy, a których osiągnięcia miały istotny wpływ na rozwój kultury, sztuki, edukacji, polityki, gospodarki. Aktywnie angażuje się w działania mające na celu wzrost samoświadomości i sprawczości kobiet prowadząc autorskie projekty rozwojowe, które w oparciu o bogate doświadczenie trenerskie i równie bogaty warsztat narzędziowy, realizuje, m.in.: „Motanki HERstoryczne”, łączące etnografię i dziedzictwo kulturowe Podlasia z poszukiwaniem dziedzictwa przodkiń z linii żeńskiej, „Boginie, które w Tobie żyją – Współczesna Kobieta i Archetypy”, pozwalające zrozumieć współdziałanie (albo i nie) różnych wzorców w psychice kobiety czy cykl „Ja, Kobieta…” poruszający tematykę doskonalenia EQ w oparciu o metodologię Nonviolent Communication®. Opracowuje i realizuje spacery HERstoryczne w hołdzie wyjątkowym Podlasiankom.

Małgorzata Wenclik
Stowarzyszenie 100-Lecie Kobiet

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content