Czytasz
Mistrz Jan

Mistrz Jan

Mistrz Jan

 

26 listopada 2021 pożegnaliśmy Jana Leończuka.
Dorota Sokołowska z Radia Białystok przygotowała o Poecie reportaż „Mistrz Jan”.
Żeby go wysłuchać, należy kliknąć w zdjęcie poniżej:

fot. Joanna Żemojda – Jan Leończuk


Autorka reportażu tak pisze o Janie Leończuku:

Scalał świat literatów i ludzi sztuki, nadawał ton wydarzeniom, często także był pierwszą osobą, która uwierzyła w talent debiutujących. W jego wielkiej bibliotece szczególne miejsce miały starodruki, nad którymi pochylał się z innymi miłośnikami książek, zwłaszcza Polakami zza wschodniej granicy. Celebrował życie w jego najdrobniejszych formach – miał zawsze czas na spotkania, kawę i rozmowę. W literaturze jednak zawsze był wierny temu, co najbliższe: rodzicom i rodzinie, małemu skrawkowi ziemi w Łubnikach, historii. I słowu. Słowem pięknie opisywał świat i to pozwala teraz Jana Leończuka zaliczać do największych poetów Podlasia.

Wszyscy wiedzieliśmy, że choruje, ale każdy wierzył, że to jeszcze nie ta pora. Jan Leończuk zostawił niezatarty ślad w sercu każdego, z którym się spotkał. Życzliwie przytulał, usynawiał, przyjaźnił się, był elegancki, szarmancki, starodawnie dżentelmeński. Łączył w sobie oksymorony: potężna delikatność, serdeczna stanowczość, młoda dojrzałość.

Jan Leończuk – poeta i felietonista, tłumacz, wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej, człowiek mądry i dobry- tak wspominają go najbliżsi: Bogusława Węcław, Anna Kietlińska, Bożena Bednarek, Krzysztof Korotkich, Eligiusz Buczyński i Krzysztof Kurianiuk.

Redakcja Poeci w sieci

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content