Czytasz
Mikropocztówki Michała Fałtynowicza

Mikropocztówki Michała Fałtynowicza

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wydała „Traktat barbarzyńcy” – nowy tom poetycki Michała Fałtynowicza.

 

Z recenzji Justyny Sawczuk:

Zbiór mikropocztówek, wycinków rzeczywistości, opisanych z perspektywy niezaangażowanego obserwatora. Najwłaściwiej byłoby rzec, że jest to 36 obrazów codzienności – naturalnych, nieupiększanych, ukazujących niedoskonałość człowieka i świata, pokazujących życie takim, jakie jest – miejscami brzydkie, brudne, nijakie, zbyt dosłowne. I ta naturalność zdaje się być dla podmiotu lirycznego źródłem piękna.

Życie nie składa się z wzniosłych, wielkich wydarzeń i te małe, często zdawałoby się niewiele znaczące chwile, zapisał Michał Fałtynowicz w „Traktacie barbarzyńcy”, odnotował zmiany zachodzące w krajobrazie. Wydarzenia i sytuacje graniczne nie doczekały się w jego tekstach patosu – śmierć, spacer i zawiązywanie sznurówki wydają się mieć jednakowe znaczenie.

Mocnym akcentem tematycznym tomu Fałtynowicza jest Suwalszczyzna, przebija przywiązanie (?) do tego miejsca, zainteresowanie jego historią, tradycją regionu, które postrzegam jako poszukiwanie śladów przeszłości i próbę odnotowania jej wpływu na teraźniejszość.

Przeczytanie całości pozwala docenić interesującą formę i prowokuje do zadania sobie pytania o to, czego w poezji szukamy? Pocieszenia? Emocji? Wzniosłych doznań? Niczego takiego u Fałtynowicza nie ma, jest forma – surowa, chłodna, nieidealna, doskonale obrazująca współczesny świat, jego kondycję i kondycję człowieka. I może właśnie takiego wstrząsu czytelnikom potrzeba.

MICHAŁ FAŁTYNOWICZ – ur. w 1996 r. w Suwałkach. Wiersze zamieszczał w czasopismach literackich: „Topos”, „Akcent”, „Czas Literatury”, „Fabularie”, „eleWator”, „Almanach Prowincjonalny”, „Kroniki według Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach”, opowiadanie Pierwszy dzień wojny – w kwartalniku artystycznym „Bliza”. Opublikował zbiór czterech sztuk scenicznych pt. Ciemność (2019), a także tom poetycki pt. Witajcie w moim Betlejem! (2020), który był nominowany do Nagrody poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz Mazurski”. W 2021 roku ukazał się jego tom Traktat barbarzyńcy.

Tom „Traktat barbarzyńcy” Michała Fałtynowicza będzie niebawem dostępny w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej, e-mail: dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl.

źródło: Książnica Podlaska w Białymstoku

poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content