Czytasz
#Mickiewicz – widowisko muzyczno-słowne w Książnicy Podlaskiej

#Mickiewicz – widowisko muzyczno-słowne w Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na widowisko muzyczno-słowne pt. #Mickiewicz, które odbędzie się 24 września 2022  (sobota) o godz. 20:00 w ramach projektu „Mickiewicz-FUSION”. Celem wydarzenia  jest uczczenie Roku Romantyzmu Polskiego.#Mickiewicz to wydarzenie muzyczno-słowne opierające się na nowoczesnej interpretacji i adaptacji dzieł Adama Mickiewicza. Scenariusz powstał na kanwie wybranych utworów poetyckich wieszcza. To zderzenie słowa XIX-wiecznego poety ze współczesną muzyką, która otwiera świat polskiego romantyzmu, pozwalając współczesnemu widzowi zrozumieć wartości, które przyświecały pokoleniu Mickiewicza. Reżyserem i scenarzystą wydarzenia jest Patryk Ołdziejewski, a na scenie towarzyszyć mu będą aktorzy: Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny.Przed spektaklem, o godz. 19:00, w Galerii Parter, otwarta zostanie wystawa grafik Mateusza Bielskiego „Ballady miejskie”, wzorowanych na tekstach Mickiewicza. Wizualne przeniesienie ludowych podań, wierzeń w czasy współczesne i obrazowe osadzenie ich w realiach nam bliskich, jest ambitnym i przyciągającym zabiegiem artystycznym.

Umiejscowienie obrazu we współczesności i estetyka prac wpisują się w nurt tzw. urban fantasy, czyli baśni miejskich, które święcą triumfy w ostatnich latach, zarówno w literaturze, filmie jak i grach. Utwory romantyczne zdają się wręcz stworzone do ubrania w kontrastujące obrazy starych legend osadzonych w teraźniejszości. Według romantyków świat dzielił się na to, co widzialne (materialne) i poznawalne zmysłowo oraz na to, co niewidzialne (duchowe). Te dwie kontrastujące połowy to nic innego jak materialne urban i duchowe fantasy.

– Pragniemy w ten sposób wesprzeć młodzież szkolną w wysiłku zrozumienia wielowymiarowości i piękna poezji mistrza, ale też stworzyć przekaz atrakcyjny dla wszystkich osób, bez względu na wiek, wrażliwych na tradycję polskiego romantyzmu. Takie połączenie muzyki i słowa w nowoczesnym ujęciu pozwoli na złożenie hołdu Mickiewiczowi w ramach 200. rocznicy wydania jego „Ballad i romansów” – mówi Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Projekt „Mickiewicz-FUSION” to niekomercyjny kolaż artystyczny o zróżnicowanych formach ekspresji twórczej, który konfrontuje ze sobą dwie płaszczyzny: zakorzenioną w tradycji oraz opartą na nowoczesności. W ramach zadania odbędą się: pełnowymiarowy spektakl muzyczny, performatywne czytanie tekstów Adama Mickiewicza w oryginalnej aranżacji muzycznej, wystawa grafik oraz prelekcje popularnonaukowe. Do współpracy zaproszeni zostali: muzycy, aktorzy, artyści plastycy, muzykolodzy, kulturoznawcy, literaturoznawcy i historycy. Wydarzenie pozwoli w sposób nowatorski spojrzeć na twórczość polskiego wieszcza i zrozumieć fenomen romantycznej poezji.

Współorganizatorzy: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki, Urząd Miejski w Supraślu, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu

Patroni medialni: Nieregularnik „Epea. Pismo literackie”, Wrota Podlasia – Portal Informacyjny Województwa Podlaskiego, podlaskisenior.pl – Internetowy Portal Seniorów Województwa Podlaskiego, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, TVP3 Białystok,  Polskie Radio Białystok, Portal BialystkOnline, Radio I, Radio JARD.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

WSTĘP WOLNY!

poeciwsieci.pl

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content