Czytasz
Maraton Poetycki w Centrum Europy – komentarz Anny Czartoszewskiej

Maraton Poetycki w Centrum Europy – komentarz Anny Czartoszewskiej

Centrum Europy przyciąga, a może to Krysia Gudel magnetyzuje… Tak czy siak, Suchowola kwitnie kulturalnie. Bogata w trzy kultury zatrzymuje na dobry wiersz, turecką herbatę, piosenki dźwięk, na rozmowę o kondycji poezji.

fot. Urszula Krajewska-Szeligowska

5.08.2023 roku miałam przyjemność uczestniczyć w Maratonie Poetyckim w Centrum Europy. Działo się wiele. Organizatorzy zadbali o wszystko. Przywitały nas wiersze w mieście: w oknach, na drzwiach i na drzewach. Mogliśmy wysłuchać wykładu poety, krytyka literackiego p. Tadeusza Karabowicza z Lublina, podzielić się opłatkiem wiersza w Tatarskim Centrum Trzech Kultur i w kinie ,,Płomyk”, zakupić książki z autografem, posilić się strawą dla ducha i brzucha.

Gdy dzień się chylił ku wieczorowi, rozbłysło światło dwugłosu poetyckiego Krystyny Gudel i pana Karabowicza. Weszliśmy w ,,Szczeliny i pęknięcia”, w myśli zapisane, odczytane głośno. Otworzyły się przed nami wody słów, mapy ,,trzech ojczyzn”, światy…

Z okazji dwudziestolecia pracy twórczej wybrzmiało gromkie ,,sto lat” dla organizatorki całego zamieszania. Popłynęły życzenia od władz i innych uczestników. Były łzy wzruszenia i radości. Na deser wystąpiła Beata Kulaga, prezentując na scenie piosenkę autorską, utwór do słów Krystyny Gudel oraz piosenkę autorstwa Dusi Stańczak.

Ale to jeszcze nie koniec. Na koniec był szampan w doborowym towarzystwie i „marcinek”, że palce lizać… Z fotografii spoglądała na nas puszcza. Zamknięte w ramach piękno lasów i pól, gospodarstw, miejsc rodzących tematy do pisania.

Dziękuję, że mogłam być częścią tego wydarzenia. Pozdrawiam wszystkich uczestników.

fot. winiety – Tomasz Szeligowski

Anna Czartoszewska

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content