Czytasz
Laureaci VII Konkursu Literackiego im. Anny Markowej

Laureaci VII Konkursu Literackiego im. Anny Markowej

W Łączniku pojawiają się propozycje i rekomendacje. Coś co może połączyć poetki i poetów, konkursy poetyckie, zaproszenia na ciekawe spotkania, seminaria, festiwale a także wskazania ciekawych portali literackich lub lektur.

Plakat Konkursu Literackiego im. Anny Markowej

Dzisiaj przedstawiamy wyniki VII Konkursu  Literackiego im. Anny Markowej.

Trzy nagrody i cztery wyróżnienia przyznała kapituła tegorocznego, VII Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Ogłoszenie laureatów odbyło się w tym roku zdalnie, za pośrednictwem uniwersyteckiej platformy do e-learningu.

I nagrodę zdobyła Aleksandra Maj, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, za utwór prozatorski pt. Lustro.
II miejsce  jurorzy przyznali tej samej autorce, za utwory poetyckie pt. Bransoletka, czyli legenda nie-dziewiętnastego wieku, Bibliotekoznawstwo, [zrzuć tę fałdkę myśli].
III nagroda przypadła Magdalenie Karczewskiej, uczennicy Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu, za utwór prozatorski pt. Profesor.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane w dodatku do Kuriera Porannego „Magnes”, a także w czasopiśmie studentów Wydziału Filologicznego UwB „Próby”.

Ponadto kapituła wyróżniła Katarzynę Świderską, studentkę filologii polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, za tekst prozatorski pt. Testament, Marlenę Perkowską, studentkę Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, filia w Białymstoku, za tekst prozatorski pt. Egzamin dojrzałości, Katarzynę Toczyłowską, uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej, za utwory poetyckie pt. Czwarta nad ranem, Dzieci Gwiazd, Małpka oraz Szymona Bołtryka, studenta filologii polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, za utwory poetyckie pt. Wielkanoc, [Dedal i Ikar dolecieli], Korea.

W uzasadnieniu kapituły czytamy m.in.:

Spośród 24 prac nadesłanych na konkurs Kapituła nagrodziła i wyróżniła te, które odznaczały się konceptem, szczególnymi walorami literackimi, poprawnością stylu, nieszablonowym użyciem języka. Doceniono trafny dobór tematu i jego nieszablonową realizację, umiejętność logicznego i spójnego wyrażenia przyjętej koncepcji literackiej, a także osobowość twórczą, przejawiającą się w tekstach. Zwrócono uwagę na znajomość twórczości Anny Markowej i nawiązania do tekstów pisarki, będącej patronką konkursu.

Konkurs Literacki im. Anny Markowej jest organizowany corocznie przez Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów, działające przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, oraz Stowarzyszenie Schola Humana. Jego uczestnikami są uczniowie szkół średnich i studenci szkół wyższych z Podlasia.
W tym roku konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Rektora Uniwersytetu w Białymstoku. Patroni medialni to Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny oraz TVP3 Białystok.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów 

źródło: Uniwersytet w Białymstoku

Przewiń do góry
Skip to content