Czytasz
Laureaci Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego

Laureaci Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego

Decyzją Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego za najciekawsze książki poetyckie wydane w roku 2022, obradującej w składzie ks. Janusz A. Kobierski (przewodniczący), Szymon Babuchowski, Barbara Gruszka-Zych, Wojciech Kaliszewski, Jan Rodzim, Nagrodę główną przyznano Piotrowi Szewcowi za tom „Miejsce”, natomiast wyróżnienia otrzymali: Jarosław Jakubowski („Dzień, w którym umarł Belmondo”), Urszula Kozioł („Momenty”), Anna Piwkowska („Furtianie”) i augustowianin Erazm Stefanowski („Za grosz świętości”). Fundatorem nagród finansowych dla laureatów jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tom Erazma Stefanowskiego w 2023 roku został uhonorowany także Nagrodą Burmistrza Miasta Augustowa, Nagrodą Poetycką im. K. I. Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – Orfeusz Mazurski oraz Nagrodą Poetycką Orfeusz Czytelników.

Książka została wydana przez „Fundację Słowo i Obraz” Janiny Osewskiej, dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach programu „Tarcza dla literatów”.

„Kiedy czytamy po raz pierwszy tom  Erazma Stefanowskiego „za grosz świętości” można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z Szawłem , który jeszcze nie usłyszał głosu „ – Szawle, Szawle! Dlaczego mnie prześladujesz”[Dzieje apostolskie 9, 4]. Jednak po kolejnym czytaniu zdajemy sobie sprawę, że poeta przebiegle zastosował terapię wstrząsową dla tych, którzy popadli w letarg. Uderza w „letnich”, którzy stoją niezdecydowani czy pójść w stronę bieguna czy równika wiary. (…) Poeta chce poruszyć, skłonić do zajęcia stanowiska, rzuca szyderstwo w stronę Nazarejczyka niczym niepoprawny łotr: „Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas”,  po to byśmy musieli odpowiedzieć: „My przecież − sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił” – napisała na fanpage’u „Marta – kot na książki” w recenzji „Hejter Jezusa” Marta Mazurkiewicz-Stefańczyk.

Natomiast Natalia Charysz w artykule „Wyznanie wiary grzesznika” zamieszczonym w miesięczniku „Nowe książki” Nr 2/2023 stwierdziła, że „Tom wzbudza wiele emocji, skłania do metafizycznej zadumy, ale koniecznie wspomnieć trzeba o świetnie skonstruowanej stronie formalnej wierszy (…). Tom Za grosz świętości może spełnić różne funkcje. Jest poezją, która potrafi wciągnąć czytelnika w grę słów, znaczeń i kontekstów, które odszyfrowuje się z największą przyjemnością, a niekiedy podziwem. (…) Podkreślmy jednak, że wiersze Erazma Stefanowskiego są mądre i dojrzałe, ale nie narzucają podmiotowej filozofii, sposobu życia czy przeżywania. Poruszają jedynie struny ludzkiego sumienia, ludzkiej duszy do rozważań, na które przecież nie mamy wieczności”.

Erazm Stefanowski – poeta, prozaik, felietonista, eseista, krytyk literacki. Jego twórczość prezentowana była w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, almanachach i antologiach poetyckich, a także na antenie Polskiego Radia. Współpracuje z miesięcznikiem „Nasz Sztabiński Dom”. Stypendysta Burmistrza Miasta Augustowa i Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Przez Marszałka Województwa nagrodzony za całokształt twórczości. Autor zbioru opowiadań Nie wiary godne (2014) oraz tomów poetyckich: Zaprawione mirrą (2006), Oskarżony Jezus Ch. (2018 – Nagroda Burmistrza Miasta Augustowa), Lipcowe anioły (2019 – nominacja do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz Mazurski) oraz Za grosz świętości (2022 – Nagroda Burmistrza Miasta Augustowa, Nagroda Poetycka Orfeusz Mazurski, Nagroda Poetycka Orfeusz Czytelników). Na podstawie tomu Lipcowe anioły, dedykowanego ofiarom obławy augustowskiej, Ignacy Zalewski stworzył symfonię Podziemne ptaki. Jej prawykonanie miało miejsce 12 lipca 2022 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Jolanta Maria Dzienis
Redakcja Poeci w sieci

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content