Czytasz
„Łąki zielone” Barbary Noworolskiej – nowa publikacja Książnicy Podlaskiej

„Łąki zielone” Barbary Noworolskiej – nowa publikacja Książnicy Podlaskiej

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku wydała tom poetycki „Łąki zielone” Barbary Noworolskiej.

Okładka tomiku

Z recenzji Dominika Sołowieja:

Tomik, dzięki któremu przenosimy się w przestrzeń jednocześnie bliską nam i daleką. Głównym tematem jest przyroda: czysta, nieskażona, pełna delikatności, subtelności, kojących barw i zapachów. (…) Poetka zabiera nas też do swoich ulubionych miast: Białegostoku, Łomży, Tykocina, pokazując miejsca pełne magii, kolorowych świateł – miasta przesycone historią, skupione na teraźniejszości, trudne do zdefiniowania, niejednoznaczne, nasycone obrazami zbudowanymi dzięki przewrotnym, nieoczekiwanym metaforom.

Tomik wierszy Barbary Noworolskiej warto przeczytać – nie raz, a kilkanaście razy. Bo dobrą poezję trzeba smakować – stopniowo, powoli, z namysłem, pietyzmem, szanując każde napisane słowo, każdą kropkę i przecinek. Skoro nic tu nie jest przypadkowe, to i nasza lektura nie może być przypadkiem, a wynikiem potrzeby głębokiego obcowania z prawdziwą literaturą.

___________
BARBARA NOWOROLSKA – urodzona w 1938 r. w Szopienicach. W 1961 r. ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Pracowała w Muzeum Okręgowym, a następnie jako wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku, wówczas Filii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez pięć lat prowadziła audycje literackie w rozgłośni Polskiego Radia w Białymstoku, emitowane też na antenie ogólnopolskiej. Publikowała recenzje i eseje w „Kontrastach”, „Poezji”, „Białostockim Informatorze Kulturalnym”. „Gazeta Współczesna” w latach 80. drukowała jej cykl legend podlaskich. Publikowała także w „Gońcu Kresowym”, almanachu „Epea”. Wydała książki naukowe: Orzeszkowa. Trwanie, pamięć, historia, Mecenat artystyczny Branickich, Kultura literacka Podlasia. Opracowała do druku felietony Anny Markowej. Obecnie hoduje jabłonie.

Tomik Barbary Noworolskiej jest do nabycia w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej, e-mail: dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl

Justyna Sawczuk
starszy specjalista ds. promocji
Dział Promocji i Wydawnictw
Książnica Podlaska
Łukasza Górnickiego w Białymstoku

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content