Czytasz
Komentarz Krystyny Gudel do tomiku Danieli Polasik „Prześnione dni”

Komentarz Krystyny Gudel do tomiku Danieli Polasik „Prześnione dni”

Na szlakach przemijania

 

Najpierw  wędrówka po śladach wspomnień, które wiodą na szlaki Syberii przez żywiczne łzy. (s.11) Czas rodzi się na nowo, gdy niebo rozkluczą żurawie. (s.11) Dalej w wileńskiej ciszy stuka szyfrowa walizka, (s.12) bo Z pracy do pracy, z pracy do pracy, (s.12) a liść z ulicy Naugarduko jak

chleb z jasnymi ziarnami.

jakby z dziadkowej garści…
wyniesione ukradkiem w kieszeni płaszcza
z Rówieńskiego młyna.(s.14)

A potem Widzenie z prośbą o cud, bo Tatko w opresji, gaśnie w oczach, śni swój ostatni rejs… (s. 22) W szpitalnej kaplicy Czerwona lampka jak kompas – kierunek wieczność. (s. 22) I brat

jak zraniony ptak
patrzy wyblakłym wzrokiem
przebiera nogami jakby podłoga parzyła
kłuje policzki przy powitaniu.

Nie chce obiadu (s. 23)

woli jedno piwo.
W barwy przyrody wplecione czyjeś życie:

Błękitna jasność podkreślona
granatem morza

Jakby ktoś rzucił służbowy fartuch
babci Bronisławy
(…)
Wzburzone fale niczym postrzępione rękawy
koszul biegną do brzegu (s.50)

Wiersze o własnych emocjach też bratają się z przyrodą. Wiersze o bliskich, dla bliskich i znajomych spełniają rolę podarunku, bo czyż nie podarunkiem jest dedykacja?
Prześnione dni Danieli Polasik to zbiór wierszy, w których bardzo mocno osadzony jest podmiot liryczny, a w wielu z nich jest nim, chciałoby się stwierdzić, ona sama.
To w pewnym sensie poetycka biografia Poetki i wędrówka po szlakach życia tych, których już nie ma.

Polecam wiersze Danieli Polasik, poetki z Koleczkowa, bo warto powędrować ścieżkami Jej wersów.

Krystyna Gudel


__________________
Krystyna Gudel z d. Dyszkiewicz (rocznik 1959), emerytowana nauczycielka, mieszka w Suchowoli. Pracowała w Szkole Podstawowej w Zabielu i w Zespole Szkół w Jaświłach. Poetka, regionalistka, inicjatorka wydarzeń kulturalnych. Prowadzi warsztaty dla dzieci i spotkania autorskie z dorosłymi. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2019. Należy do NKL w Białymstoku i do Stowarzyszenia Autorów Polskich II Oddział w Warszawie. Wydała 9 tomów poetyckich: Sady pozostawione (2003), Stopy na ścieżkach  (2008),   Tam rodziły się tęsknoty (2011),  Stąd (2015),   Którędy do domu? (wiersze dla dzieci) (2016), Pielgrzymka codzienna (2018), Ziemi swojej i ludziom (2019),  Jeszcze z tobą zatańczę (2020), Spacery kota Mateusza i inne wiersze (wiersze dla dzieci) (2020). Ponadto zebrała i opublikowała wspomnienia wojenne w książce Historie pazurem wojny kreślone (2017), jest autorką tekstów do dwóch przewodników po gminie Suchowola, pisze do kwartalnika Biebrzańskim Szlakiem, jej utwory ukazały się w ponad 120 antologiach, almanachach i publikacjach pokonkursowych. Kolekcjonuje ołówki.

___________________
Daniela Polasik – urodzona w 1954 roku w Gdyni, związana z Pomorzem Gdańskim. Z wykształcenia ekonomista i kosmetyczka. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich i Gdańskiego Klubu Poetów. Autorka tomików wierszy: Na włosach ulewy…(2012), Tak wiele chciałabym powiedzieć (2013), Szansa na zmartwychwstanie (2014), Kaskady dorosłości (2015), Wyłowione z płaczu (2018), Prześnione dni (2022).

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content