Czytasz
Komentarz Krystyny Gudel do antologii „Krople z parasola”

Komentarz Krystyny Gudel do antologii „Krople z parasola”

Przeważnie zaczyna się od kropli

(J. E. Bolek, s. 15)

 

Najpierw jest pragnienie, nad spragnioną ziemią/ przetacza się/ groźba suszy/ wyczekiwanie trwa (s. 60) i modlitwa spraw Panie/ niech się zjednoczą/ wody nieba i ziemi (s. 61). A gdy wreszcie pada/ ziemia chłonie/ każdą drobinę/ na styku z kroplą/ niemal syczy ( s. 61). Chwilę potem może być już ściana deszczu/ albo urwanie chmury (…), wejść w taki deszcz/ to zupełnie inny stan człowieczeństwa (s. 14).

I jest jeszcze / prawda w deszczu/ w letnim deszczu który drży i są jeszcze / zwłaszcza wcześniej jak preludium prawdy/ sny – (s. 41).

Jest też deszcz wyjątkowy. Deszczowy wieczór w Zaduszki/ ma swój wyjątkowy/ urok (…) nie narzekaj na deszcz/ w niezwykłym dniu zadumy/ poczujmy krople na policzkach/ może to łzy tych którzy odeszli (s. 100).

A po deszczu ze światła poczęta/ w kuszących barwach/ na bezmiarach nieba/ tęcza rozkwita… (s. 165).

Wiersze 68 autorów, głównie z Polski, ale też i spoza kraju, zebrane w XVI Międzynarodowej Antologii Stowarzyszenia Autorów Polskich O/ Warszawski II, są jak krople, jak deszcz, czasem jak ulewa. Niektóre krople-wersy ledwie muskają deszczowe emocje, inne wylewają się, niczym woda występująca z koryta rzeki.

Wyboru, układu i korekty dokonała Wanda Dusia Stańczak – prezes SAP Oddział Warszawski II. Redaktorem technicznym jest Kazimierz Linda. Autorką projektu okładki jest Renata Cygan. Antologię ubogacają fotografie Wandy Dusi Stańczak, Janusza Kokoszki i pixaby oraz rysunki Januszka Kokoszki.

Do antologii zakwalifikowane zostały również wiersze kilku podlaskich poetów: Grażyny Danuty Cylwik, Anny Czartoszewskiej, Krystyny Gudel, Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej, Beaty Kulagi.

Warto sięgnąć po tę publikację, by zanurzyć się w opowieści z mgły (s. 77) i powodzi słów o deszczu.

Krystyna Gudel

 

*Cytaty pochodzą z wierszy: J.E. Bolka, A.B. Czuraj-Struzik, K. Gudel, A.W. Jarosz, J. Kokoszki, H.J. Sobiech

_________
Krople z parasola.( XVI Międzynarodowa Antologia Stowarzyszenia Autorów Polskich), Warszawa 2021

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content