Czytasz
Komentarz Anny Czartoszewskiej do tomiku Jolanty Marii Dzienis „Odłamki czasoprzestrzeni”

Komentarz Anny Czartoszewskiej do tomiku Jolanty Marii Dzienis „Odłamki czasoprzestrzeni”

W ostatnim czasie trafiły do moich rąk i serca  „Odłamki czasoprzestrzeni” Jolanty Marii Dzienis.

Jolanta Maria Dzienis to ceniona białostocka poetka, znana nie tylko ze swojej twórczości, ale także z zaangażowania w promowanie poezji podlaskich poetów na stronach  „Podlaski Senior” i „Poeci w sieci”. Dziś pomyślałam, że na moment zamienimy się rolami i to ja troszeczkę popromuję poezję naszej Redaktorki.
„Odłamki czasoprzestrzeni” – za tym wielowymiarowym tytułem kryją się okruchy pamięci, migocące obrazki z „tu i teraz”, echa z dna duszy, przebłyski przyszłości. Autorka układa swoje zapiski alfabetycznie, każdy wiersz ma swoje miejsce w „tomicznej” czasoprzestrzeni. W tomiku nie znajdziemy dominującego tematu, zaskakuje różnorodność inspiracji, realizacji, spojrzeń. Przeważają wiersze stroficzne, uporządkowane, osadzone w rytmie, mające charakter refleksyjny, ale bywają też utwory dedykowane, okazjonalne, mające nawet formę piosenki. Oprócz utworów rymowanych możemy znaleźć również wiersze białe, odłamki lustra, w którym odbija się czas, który już nie wróci i czas, który biegnie ku nowym wiosnom, nowym jesieniom, nowym letnim rozterkom. Wraz z autorką wędrujemy na zaczarowaną polanę, nad staw, na ślizgawkę, nawet tam „gdzie zaczyna się nigdzie”. Idziemy ulicami czując „woń bzu”, stajemy w „leśnej ciszy sosen”, „brodzimy w deszczu”, nasłuchujemy „szumu morza”, zatrzymujemy się „na jedno serca uderzenie”, by „zasuszyć w pamięci gałązkę ułamaną”.
Zapraszając do lektury „Odłamków czasoprzestrzeni” pragnę też zwrócić uwagę na piękny kilkustronicowy wstęp od wydawców, Barbary i Adama Podgórskich. W obszernym przedsłowiu pt. „Sklejanie lustra” piszą m.in., że wiersze zebrane „zachwycają zwiewną urodą, zmysłowym słownictwem, zadziwiającym bogactwem narracji i zmian nastroju”.

Jolu, dziękuję za książkę, życzę weny i wielu pięknych nowych odłamków myśli.

*W tekście użyłam motywów z tomiku „Odłamki czasoprzestrzeni”.

Anna Czartoszewska_______________________
Anna Czartoszewska – członkini Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku. Poszukiwaczka najpiękniejszej drogi do serc czytelników. Autorka książki Co jest najważniejsze?, wydanej za sprawą wygranej w konkursie Bajka z przesłaniem, organizowanym przez Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z Lublińca. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Juror konkursów poetyckich. Jej twórczość  publikowano na portalach literackich, w pismach literackich w nieregularniku Epea i w dziesiątkach antologii.. Można ją było usłyszeć m.in: na stronie Biblioteki Publicznej w Rabie Wyżnej – czytanie w czasach zarazy, w audycji Pióro Feniksa (Radio Guardian), w Ogrodowych Czytaniach Czwartkowych, w Poetyckich Potyczkach w Kopkach z Górką oraz na spotkaniach autorskich, organizowanych w domach kultury, w szkołach i przedszkolach.

Jolanta Maria Dzienis, poetka, laureatka wielu konkursów literackich, redaktor w serwisach  podlaskisenior.pl i poeciwsieci.pl, członkini Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Białymstoku. Współpracowała z australijskim Pulsem Polonii, kanadyjskim Polonia News Magazine oraz brazylijskim radiem Vale de Sol FM . W Brazylii jej wiersze przetłumaczono na język portugalski i na język Indian Kaingang. Jako redaktor literacki wspierała portale: Kronikarz – Magazyn Obywatelski  i Twoje Wiadomości. Jest autorką tomików wierszy: „Mgnienie”, „Z zaczarowanej polany” i „Odłamki czasoprzestrzeni” oraz współautorką zbioru poezji  z serii Kajety Starobojarskie – „Wiosna jeszcze będzie”.  Mieszka i tworzy w Białymstoku.

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content