Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci.
Celebrowanie rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki 28 listopada każdego roku, to nasza, 100-lecia Kobiet tradycja. I jednocześnie największe każdego roku święto, najważniejszy dzień, dotykający genezy naszej organizacji.
Naszą misją jest budowanie narracji HERstorycznej. Wpisują się weń działania takie jak: słuchanie, opowiadanie i przekazywanie HERstorii, gromadzenie historii kobiecych widzianych z perspektywy kobiet, przypominanie opowieści zapomnianych, odkrywanie tych jeszcze do tej pory niewyrażonych i niewypowiedzianych, a także ich zapis pozwalający je ocalić. Jesteśmy Strażniczkami Pamięci o naszych Przodkiniach.
–
W tym roku 28 listopada dedykujemy Pamięci Kobiet Sybiru – dzielnych, niestrudzonych wojowniczek o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek. Więźniarek, deportowanych, zesłanek – każda z nich była czyjąś córką, wnuczką, matką, żoną lub babcią; każda z nich pełniła też poza rolami przypisanymi w rodzinie, role w społecznościach, role wynikające z wykonywanego zawodu. Ludzi zsyłano w głąb Rosji i późniejszego ZSRR od końca XVI w do połowy XX w. Kobiety Sybiru to także kobiety zsyłane na stepy Kazachstanu i Uzbekistanu. Pamiętajmy, że to także kobiety stracone w Katyniu.
–
Spotkajmy się tego dnia w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej (CAS) w Białymstoku i przywołajmy imiona Kobiet Sybiru i ich doświadczenia. Uczcijmy ich Pamięć. Opiszmy historię Kobiety Sybiru z Twojej rodziny, sąsiedztwa, kręgu przyjaciół, przyjaciółek, znajomych.
–
Jeśli to możliwe przynieśmy zdjęcia i pamiątki po Przodkiniach – Kobietach Sybiru; fotografujemy je, a zdjęcia wraz z autoryzowanymi opisami umieścimy w „Podlaskiej Księdze Kobiet”, którą prowadzimy nieprzerwanie od 2018 roku. Przedmioty i pamiątki będą symbolami Pamięci, mostem łączącym nas z kobietami, które z okazji 28 listopada wspominamy. Po uroczystości te ważne artefakty trafią z powrotem do domów, by przypominać o Kobietach Sybiru.
–
Dodajmy do naszych ubrań element bieli i czerwieni, aby symbolicznie podkreślić ważny dzień w dziejach Polski. Nie jest to obligatoryjne – najważniejsza jest obecność.
–

–
W programie wydarzenia 28 listopada (w niedzielę) w godz.11.00 – 13.00 przewidujemy m.in:
– prezentację krótkiego filmu „Sybiraczka” i wspomnień Jadwigi Solińskiej zawartych w tomie „Sybiraczka”;
– pogadankę historyczną Andrzeja Lechowskiego, znawcy historii, autora wielu książek i publikacji
o dziejach Białegostoku i regionu;
– pisarka i Sybiraczka pani Aleksandra Nowacka zaprezentuje najnowszą książkę „Smak Akacji”
ze wspomnieniami z dzieciństwa na Syberii;
– przedstawienie historii Kobiet Sybiru – przez uczestniczki i uczestników spotkania oraz uczestniczki
projektu IKAR;
– premierowe wykonanie Pieśni o Kobiecie Sybiru;
– zaproszenie do lektury zbioru wierszy o Kobietach Sybiru podlaskich poetek – na stronie poeciwsieci.pl;
– wpisy do Podlaskiej Księgo Kobiet;
– networking.
–
Wszystkich chętnych prosimy już dziś o przesyłanie historii wraz z kopiami zdjęć lub zdjęciami na adres mailowy: 100lecie.kobiet@gmail.com. Opublikujemy je w „Podlaskiej Księdze Kobiet” (dosłownie) oraz na fanpage’u. Powstanie też cykl artykułów, które opublikujemy na portalu podlaskisenior.pl. Do zobaczenia w niedzielę 28.11.2021 w CAS w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3 (wejście od ul. Krakowskiej). Ze względu na ograniczenia sanitarne związane z COVID-19 prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w wydarzeniu mailem:100lecie.kobiet@gmail.com
–
Wydarzenie informacyjno-promocyjne jest realizowane w ramach projektu Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju (IKAR) z dotacji Programu AKTYWNI OBYWATELE -FUNDUSZ KRAJOWY finansowanego z Funduszy EOG.
–
Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet