Czytasz
Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci
pl Polish

Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci

Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci.

Celebrowanie rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki 28 listopada każdego roku, to nasza, 100-lecia Kobiet tradycja. I jednocześnie największe każdego roku święto, najważniejszy dzień, dotykający genezy naszej organizacji.

Naszą misją jest budowanie narracji HERstorycznej. Wpisują się weń działania takie jak: słuchanie, opowiadanie i przekazywanie HERstorii, gromadzenie historii kobiecych widzianych z perspektywy kobiet, przypominanie opowieści zapomnianych, odkrywanie tych jeszcze do tej pory niewyrażonych i niewypowiedzianych, a także ich zapis pozwalający je ocalić. Jesteśmy Strażniczkami Pamięci o naszych Przodkiniach.

W tym roku 28 listopada dedykujemy Pamięci Kobiet Sybiru – dzielnych, niestrudzonych wojowniczek o przetrwanie w przerażających warunkach zsyłek. Więźniarek, deportowanych, zesłanek – każda z nich była czyjąś córką, wnuczką, matką, żoną lub babcią; każda z nich pełniła też poza rolami przypisanymi w rodzinie, role w społecznościach, role wynikające z wykonywanego zawodu. Ludzi zsyłano w głąb Rosji i późniejszego ZSRR od końca XVI w do połowy XX w. Kobiety Sybiru to także kobiety zsyłane na stepy Kazachstanu i Uzbekistanu. Pamiętajmy, że to także kobiety stracone w Katyniu.

Spotkajmy się tego dnia w sali konferencyjnej Centrum Aktywności Społecznej (CAS) w Białymstoku i przywołajmy imiona Kobiet Sybiru i ich doświadczenia. Uczcijmy ich Pamięć. Opiszmy historię Kobiety Sybiru z Twojej rodziny, sąsiedztwa, kręgu przyjaciół, przyjaciółek, znajomych.

Jeśli to możliwe przynieśmy zdjęcia i pamiątki po Przodkiniach – Kobietach Sybiru; fotografujemy je, a zdjęcia wraz z autoryzowanymi opisami umieścimy w „Podlaskiej Księdze Kobiet”, którą prowadzimy nieprzerwanie od 2018 roku. Przedmioty i pamiątki będą symbolami Pamięci, mostem łączącym nas z kobietami, które z okazji 28 listopada wspominamy. Po uroczystości te ważne artefakty trafią z powrotem do domów, by przypominać o Kobietach Sybiru.

Dodajmy do naszych ubrań element bieli i czerwieni, aby symbolicznie podkreślić ważny dzień w dziejach Polski. Nie jest to obligatoryjne – najważniejsza jest obecność.

czajnik i inne przedmioty


W programie wydarzenia 28 listopada (w niedzielę) w godz.11.00 – 13.00 przewidujemy m.in:
– prezentację krótkiego filmu „Sybiraczka” i wspomnień Jadwigi Solińskiej zawartych w tomie „Sybiraczka”;
– pogadankę historyczną Andrzeja Lechowskiego, znawcy historii, autora wielu książek i publikacji
o dziejach Białegostoku i regionu;
– pisarka i Sybiraczka pani Aleksandra Nowacka zaprezentuje najnowszą książkę „Smak Akacji”
ze wspomnieniami z dzieciństwa na Syberii;
– przedstawienie historii Kobiet Sybiru – przez uczestniczki i uczestników spotkania oraz uczestniczki
projektu IKAR;
– premierowe wykonanie Pieśni o Kobiecie Sybiru;
– zaproszenie do lektury zbioru wierszy o Kobietach Sybiru podlaskich poetek – na stronie poeciwsieci.pl;
– wpisy do Podlaskiej Księgo Kobiet;
networking.

Wszystkich chętnych prosimy już dziś o przesyłanie historii wraz z kopiami zdjęć lub zdjęciami na adres mailowy: 100lecie.kobiet@gmail.com. Opublikujemy je w „Podlaskiej Księdze Kobiet” (dosłownie) oraz na fanpage’u. Powstanie też cykl artykułów, które opublikujemy na portalu podlaskisenior.pl. Do zobaczenia w niedzielę 28.11.2021 w CAS w Białymstoku przy ul. św. Rocha 3 (wejście od ul. Krakowskiej). Ze względu na ograniczenia sanitarne związane z COVID-19 prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w wydarzeniu mailem:100lecie.kobiet@gmail.com

Wydarzenie informacyjno-promocyjne jest realizowane w ramach projektu Inkubator Kobiecego Aktywnego Rozwoju (IKAR) z dotacji Programu AKTYWNI OBYWATELE -FUNDUSZ KRAJOWY finansowanego z Funduszy EOG.

Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet

 

 

 

Zobacz też

 

 

 

Przewiń do góry
Skip to content